5. Boj o Slovensko aneb Jak se dělá hranice
Když na konci října 1918 vznikla na troskách hroutícího se Rakouska-Uherska Československá republika, bylo nutné vymezení hranic nového státu deklarované na papíře potvrdit i silou vojska. Vedení republiky tak muselo narychlo budovat armádu, která v následujícím roce uhájí Slovensko proti Maďarům i bolševikům. V dnes už zapomenuté válce o Slovensko nakonec proti sobě stálo přes 120 000 vojáků, vyzbrojených kulomety, obrněnými vlaky i letadly.
Když bylo v červnu 1920 ve francouzském Versailles v zámku Velký Trianon definitivně rozhodnuto o podobě hranic nových států, které vznikly rozpadem Rakouska-Uherska, mělo Československo za sebou už tvrdé boje. A to především o podobu hranic dnešního Slovenska. Zvláště jižní hranice byla stanovena řekou Dunajem, která tak odřízla statisíce Maďarů od mateřské země.
Maďarsko-československá válka – jak se těmto bojům také říká – přinesla jen na československé straně tisíce padlých a zraněných vojáků. Zároveň ale také nastavila nevraživost a nepřátelství s Maďarskem, které o dvacet let později, v době rozpadu Československa, vyústilo v další smutné pokračování tohoto konfliktu.
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Použitá a doporučená literatura:
- Šrobár, Vavro: Osvobodené Slovensko. Pamäti z rokov 1918–1920. Čin, Praha 1928.
- Marek, Jindřich (ed.): Piráti svobody. Čeští námořníci v letech 1918–1921. Svět křídel, Cheb 2002.
- Kuthan, J. Pavel: V těžkých dobách: Boje na Slovensku 1918–1919. Corona, Praha 2010.
Související
-
Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku
30 let po výročí rozdělení Československa historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík v pořadu Jak to vidí… popisuje, jak se tehdy obě strany vnímaly.
-
Jazyk československý. Takový jazyk neexistoval
Jazyk československý se stal jazykem státním a to díky vydání jazykového nařízení. Šlo o prováděcí předpis k ústavnímu jazykovému zákonu z roku 1920.
-
Jak moc je nám blízká slovenština? Zkuste si test zpravodaje Českého rozhlasu ze Slovenska
V něčem se slovenština nevinně i záludně podobá češtině, jinde se liší. Test pro vás připravil bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.