7. Hra v míč kopaný aneb Derby pražských S
Sparta a Slavia. Dějiny největší české fotbalové rivality se utvářely na počátku 20. století a během první republiky. Na jedné straně Železná Sparta s Káďou Peškem nebo Raymondem Brainem. Na druhé esa jako Bican, Puč a Plánička. Ale třeba také Vlasta Burian versus Edvard Beneš. Dozvíte se, jak vypadal tehdejší fotbal, jak se přestupovalo za oběd zdarma nebo za teplé místo v bance anebo co jediné dokázalo hráče obou týmů spojit.
Dějiny vzájemného soupeření obou pražských S se začaly psát v roce 1896. Už první zápas skončil spornou brankou a neuznáním výsledku. Rivalita narůstala, kluby si mazanými způsoby přetahovaly (tehdy ještě) amatérské hráče a v týmech se objevilo i několik významných osobností. Jako třeba budoucí prezident Edvard Beneš v dresu Slavie nebo komik Vlasta Burian, který exceloval v brance Sparty.
Oba týmy zkoušely využít zahraničních trenérů a snažily se přelstít protivníka všemi možnými způsoby. Nepřátelství obou táborů dokázala načas přerušit pouze reprezentace. Ta složená prakticky výlučně z hráčů obou celků dokráčela až do finále mistrovství světa v Itálii.
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Použitá literatura:
- Macho, Milan, Sparta-Slavia: Rivalové na věky, Brána, Praha 2013.
- Houška, Pavlic: Železná Sparta, Olympia, Praha 2016.
- Houška, Procházka: Věčná Slavia, Olympia, Praha 2017.
- Pelc, Martin: Na football! Fotbalové diváctví a fanouškovská kultura v českých zemích do roku 1939, Lidové noviny, Praha 2022.
- Vápenka Ivan: V brance Vlasta Burian, Machart, Beroun 2011.
- Zikmund Zdeněk: Na levém křídle Edvard Beneš, Olympia, Praha 2015.
Související
-
8. Češi a Slováci, nebo Čechoslováci?
Vskutku existoval československý národ, jak tvrdila prvorepubliková ústava? Nejednalo se spíše o pouhé přání, které bylo zdrojem vzájemných nesvárů mezi Čechy a Slováky?
-
6. Generál, který porazil Poláky aneb Sedmidenní válka
Vznik nových států po rozpadu Rakouska-Uherska a carské říše znamenal i nečekaný územní spor Československa a Polska o Těšínsko, který vyústil až ve vojenský střet.
-
Slavia. Slavného Pláničku ve Spartě nevzali, se Slavií odehrál tisíc zápasů
Kopaná se stala součástí SK Slavia 21. ledna 1896 na bouřlivé valné hromadě. Název Slavia pochází už z roku 1848. Byl to literární spolek a fotbal se tu ještě nehrál.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.