Děti trpí přehnanými očekáváními nás dospělých i kritikou na sociálních sítích. Naslouchejte jim
Až 400 dětí zavolá každý den na Linku bezpečí. Nejčastěji je trápí stres, úzkosti, poruchy spánku a příjmu potravy. Co stojí za prudkým nárůstem psychických potíží u dětí a teenagerů? Jak jim pomoct? A kdy vyhledat odbornou pomoc?
Za prudký nárůst problémů u dětí a mladistvých může mnoho faktorů. Tím nejpodstatnějším je celková změna společnosti. „Svět je rychlejší, má větší požadavky na dospělé i na děti, hlavně v akademické sféře. Dnes je o něco těžší se prosadit a prožívat úspěch,“ popisuje psycholožka Dana Cook.
Všimnout si, že se našemu dítěti něco děje, je ale mnohdy obtížné, protože příznaky psychických potíží jsou u každého jiné. „Malé děti většinou bolí hlava nebo břicho. Subtilní příznaky běžící pod povrchem vykazují teenageři, kteří mají tendenci se uzavírat. Jakákoli změna chování ale může být nápovědou. Je-li dítě úzkostné, podrážděné, agresivní, nespavé nebo u něj došlo ke změně stravovacích návyků, měli by rodiče zpozornět.“
Naslouchejte dětem
Řešení přitom neleží na dětech, ale na rodičích a společnosti. „Je potřeba změnit kulturu naší společnosti tak, aby očekávání, která u dětí máme, nebyla nerealistická. Dopad sociálních médií, která předkládají bez jakéhokoli filtru to, co je tzv. úspěšné, je na děti obrovský.“
Čtěte také
Děti se kvůli obrovskému množství nekompromisní kritiky na sociálních sítích cítí méněcenné. „Nevyrůstají s hodnocením svých rodičů, kteří by je usměrňovali rozumně, ale internalizují to, co jim servírují sociální média. Dostávají se do smutků a depresí. A to je potřeba změnit. Pokrok nezastavíme, technologie jsou přínosné, ale to, jak působí na naše děti, změnit lze.“
Realistická očekávání u svých dětí by ale měli mít i jejich rodiče. „Někdy je tlak rodičů na dítě obrovský. Dokonce takový, že některé z nich uvažují o ukončení života. Všichni jsme ale individuální jedinci a pro každého z nás exituje jiná cesta k úspěchu. Rodič by si tedy měl položit otázku, co je nejlepší pro jeho dítě, a ne, jak se to obvykle dělá.“
Společně večeřte
Skvělým způsobem, jak mít pozitivní vliv na dítě, je jít mu osobním příkladem. V dnešní době to ale ne vždy stačí. Podle Dany Cook je třeba dítěti hlavně naslouchat. „Měli bychom se opravdu snažit vcítit se do toho, co oni prožívají nebo jak to vnímají. Pak jim budeme schopni s problémem pomoct nebo najít jinou cestu. Skvělou prevencí všech psychických problémů jsou společné večeře. Odložit mobily a prostě být spolu.“
Jak poznat, kdy už dítě potřebuje odbornou pomoc? „Jakmile problém neustupuje, ale přetrvává. Bohužel odborníků je dnes celosvětově málo. Hledejte proto hned. Čekací doby jsou i několik měsíců.“
Související
-
Šťastné děti ví, že je rodiče mají rádi, i když se jim něco nepovede, říká dětská psycholožka
Jak vychovávat děti, aby z nich vyrostly spokojené osobnosti? A jak dítě nerozmazlit? Odpovídala v pořadu Dva na Dvojce psycholožka Barbora Blažková.
-
Čtení rozvíjí vztah mezi rodičem a dítětem
Najít si volnou chvilku a vzít do ruky knížku je pro rodiče často složité. Přesto je lepší dětem číst. Proč? Objasní mentor a kouč Marian Jelínek.
-
Po covidu se zvýšil počet úzkostí a depresí až na třicet procent, prohlašuje psycholog Jan Ženatý
Covidová pandemie přinesla výrazný nárůst úzkostných a depresivních poruch. „Je to přehlížená oběť,“ prohlašuje psycholog Jan Ženatý v Blízkých setkáních na Dvojce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.