Šťastné děti ví, že je rodiče mají rádi, i když se jim něco nepovede, říká dětská psycholožka

2. červen 2020

Jak vychovávat děti, aby z nich vyrostly spokojené osobnosti? A jak dítě nerozmazlit? Odpovídala v pořadu Dva na Dvojce psycholožka Barbora Blažková.

„Děti kopírují to, co vidí, a ne to, co slyší. Rodiče jsou velký příklad hlavně v předškolním věku,“ říká dětská psycholožka Barbora Blažková. „Když dítě tráví čas ve škole, stávají se pro něj důležití i spolužáci, kterými chce být přijímáno.“

Existuje šťastné dětství? „Z mé zkušenosti vím, že šťastné děti jsou zvídavé, nebojí se dělat chyby, protože vědí, že je rodiče budou mít rádi, ať budou úspěšné nebo ne. Mají zdravé vztahy s vrstevníky a koníčky, které je baví.“

Je důležité děti učit pomáhat slabším

Jak dítě nerozmazlit? „Je důležité učit děti samostatnosti a zodpovědnosti. Když se naučí pomáhat slabším, víc vnímá, že to, co má, není samozřejmost. I v momentě, kdy chcete dětem dopřát pěkný dárek, je dobře, když ví, že má nějakou hodnotu.“

Kdy člověk přestává být dítětem? Jaký je rozdíl mezi štěstím a spokojeností?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.