Nevíte, co dělají vaše děti na internetu? Je to strašná chyba. Může být i smrtelná, varuje psycholog

2. červen 2021

Rodiče se často bojí pustit děti ven nebo na diskotéku. „Ale zapomínají, že daleko větší nebezpečí je čeká na internetu,“ upozorňuje v Blízkých setkáních Radek Ptáček. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Řada rodičů doprovází svoje ratolesti úplně všude. Ale když se jich zeptám, jestli se podívají, co jejich dítě dělá na mobilu nebo počítači, říkají: Je to jejich věc,“ popisuje odborník paradoxní situace ze své ordinace.

„A to je daleko větší problém. Je to strašná chyba, která může být i smrtelná,“ varuje.

Je kontrola zásah do soukromí?

„Je to totéž, jako kdybyste své dítě vypustili do nočního velkoměsta a nezeptali se: kam jdeš, co tam budeš dělat a kdy se vrátíš. Hrozeb, které číhají na mladé lidi na internetu, je v současné době víc, než si vůbec dokážete představit,“ pokračuje Radek Ptáček.

Radí stanovit si s dítětem jasnou domluvu. „Jednou za týden nebo 14 dní si spolu projděte, co na tom internetu vlastně dělá. Záleží na míře důvěry, ale svět internetu je možná daleko reálnější než svět reálný a můžou se tam stát ošklivé věci,“ uzavírá psycholog s doporučením podívat se na film V síti.

Co všechno se dítě ve škole může naučit? Je dobré spolupracovat s učiteli? Lze domácí výukou nahradit školu? Jaká je historie poruchy ADHD? Jaké jsou její projevy?

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová