„Dítě vás ruší, tak mu dáte telefon. A to je začátek!“ říká psychoterapeutka
Přijde ke mně maminka s dítětem, to vytáhne telefon a začne si hrát. Vůbec ho nezajímá, co si o něm povídáme, přiblížila zážitek z ordinace psychoterapeutka Ivana Dlouhá.
„Bohužel k tomu přispíváme my dospělí. S někým si povídáme a nechceme, aby nás dítě rušilo. Tak mu dáme telefon s dětskou hrou. To je ten prvopočátek, kdy se dítě seznamuje s tlačítky,“ říká Ivana Dlouhá.
Dvouletý závislák
„Nedávno jsem viděla, jak mělo před sebou tablet v restauraci dvouleté dítě. Koukalo na pohádku, a dokud běžela, tak ho maminka krmila. Pohádka skončila a ona neměla šanci dát mu další sousto. Dítě se vztekalo, kopalo nožičkama, dokud neběžela další pohádka. Nevím, kam to povede za pár let,“ krčí rameny specialistka.
Regulujte dobu s mobilem
Nejčastější námitku je: „Dělají to všichni.“ Co na to psychoterapeutka Dlouhá? „Rodiče mají spoustu možností, jak regulovat dobu, kterou dítě stráví u počítače a telefonu. Mohou říct, že by si kazilo očka, že by se mělo proběhnout, aby bylo silné a podobně. Záleží na nich, jaký program pro dítě vymyslí.“
Může kolektiv vyčlenit dítě, které doma internet nemá? Mají mít děti mobil i při hodinách ve škole?
Související
-
Počítače mají devastující vliv na mozek a inteligenci dětí, varuje neurolog
Rodiče, odhánějte děti od počítačů a tabletů! Zhoršují jim školní výsledky a snižují IQ. Významný neurolog Martin Stránský tvrdí, že moderní technologie mění lidem mozky.
-
Co s dítětem, když sedí celé dny u počítače? Radí odborník
Nevíte si rady s výchovou svého dítěte? Nejste sami a rozhodně pro vás nemáme univerzální rady. Každé dítě je totiž už od narození individualita. Zkuste s ním ale mluvit.
-
Psycholožka: Střídavá péče dětem škodí. Stejně jak internet. A za jesle pro kojence by měl být trest
Neurologové a neurobiochemici se shodují, že do dvou let věku dítěte jsou veškerá digitální média absolutně škodlivá. A čas, který dítě do tří let stráví u TV, je ztracený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.