Po covidu se zvýšil počet úzkostí a depresí až na třicet procent, prohlašuje psycholog Jan Ženatý
Covidová pandemie přinesla výrazný nárůst úzkostných a depresivních poruch. „Je to přehlížená oběť,“ prohlašuje psycholog Jan Ženatý v Blízkých setkáních na Dvojce.
„Podle statistik a údajů bylo před covidem zastoupení úzkostných a depresivních poruch v populaci zhruba šest procent, dnes se blížíme třiceti procentům,“ zmiňuje psycholog Jan Ženatý v Blízkých setkáních.
„Řekl bych, že naše duševní zdraví je mírně přehlíženou obětí celé pandemie,“ prohlašuje v rozhovoru s Terezou Kostkovou na Dvojce.
Hodinový spánek přináší víc než dvacetiminutový
Pro každého z nás je charakteristické něco, čemu odborníci říkají chronotyp. Jak lze tento výraz vysvětlit? „Je to v podstatě takový vnitřní biologický budík, který ovlivňuje období bdělosti a období únavy v průběhu dne a noci,“ vysvětluje psycholog Ženatý.
Podle psychologa spánek není jednolitý proces. „Střídají se v něm fáze a těch dvacet minut spánku je bezpečné v tom, že když si dáchnete jen na chvíli, nepropadnete úplně do těch nejhlubších spánkových pater a lépe se vstává. Hodinový spánek vám ale dá více regenerace, protože to je ten hluboký spánek,“ dodává.
Kolikrát za den spí mravenci? Jaké vrásky zvyšují atraktivitu? Kam se dívat, abychom odhadli emoci v obličeji?
Související
-
Nevíte, co dělají vaše děti na internetu? Je to strašná chyba. Může být i smrtelná, varuje psycholog
Rodiče se často bojí pustit děti ven nebo na diskotéku. „Ale zapomínají, že daleko větší nebezpečí je čeká na internetu,“ upozorňuje v Blízkých setkáních Radek Ptáček.
-
Zvolte si dobře partnera, se kterým budete mít dítě. Chyba je nevratná, varuje psycholog
„Když se seznamujeme, děláme se lepší, než jsme. Aby člověk s někým žil, musí ho protáhnout nějakou mezní situací. Tam se ukáže,“ radí psycholog Alekos Kufudakis.
-
Je spánek do půlnoci kvalitnější? A kdy se objevují sny? Odpovídá odborník na poruchy spánku
Na spánek se snažím myslet co nejméně, podotkl při příchodu do studia profesor Karel Šonka z Centra pro poruchy bdění a spánku. Platí, že je spánek do půlnoci kvalitnější?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.