Zvolte si dobře partnera, se kterým budete mít dítě. Chyba je nevratná, varuje psycholog
„Když se seznamujeme, děláme se lepší, než jsme. Aby člověk s někým žil, musí ho protáhnout nějakou mezní situací. Tam se ukáže,“ radí psycholog Alekos Kufudakis.
„Ptám se lidí: To vám nepřijde divné, že znáte toho člověka jen v dobrém?! To je přesně moment, kdy by se mi rozblikaly všechny kontrolky,“ ujišťuje odborník a uvádí příklad, jak na to: „Když podniknete cestu, třeba do Jiljí, spousta věcí se tam vybarví jinak, než když konverzujete při svíčkách.“
Psycholog a terapeut Alekos Kufudakis je i pravidelným hostem pořadu Dva na Dvojce
Podle Kufudakise je film Svatební cesta do Jiljí svým způsobem opravdu návod, jak předejít špatným rozhodnutím. Včetně těch životních a osudových. „Nejdůležitější rozhodnutí předtím, než si pořídíte rodinu, je volba partnera. To nelze vzít zpátky a jakékoli uspěchání se vždycky vymstí.“
Může za to pilulka?
„Ne, že bych to přivolával, ale válka brousí charaktery. Ta poslední byla tak děsivá, že lidi chtěli zapomenout. Zlomem byl v 60. letech vynález antikoncepční pilulky, kdy se roztrhl svazek odpovědnosti a sexuality. To, že rodina nefunguje, je taky do jisté míry důsledek tohoto procesu. Bereme život příliš jako zábavu,“ konstatuje psycholog.
Je něco, co by chtěl všem říct? Je pravda, že jeho otec unesl letadlo? Existuje klíč ke štěstí? Proč dnes nejsou chlapi, jaké by ženy chtěly a potřebovaly?
Související
-
Existují lidé, kteří jsou zamilovaní celý život. Ale jsou to výjimky, říká psycholog
Říká se, že zamilovanost může trvat několik týdnů, měsíců, ale i dva roky. Já znám lidi, kteří to dokáží protáhnout skoro na celý život, říká psycholog Alekos Kufudakis.
-
Láska je úžasný marketingový produkt, říká psycholog Alekos Kufudakis
„Už jenom tím, že o lásce mluvíme, tak produkujeme endorfiny, které nám dodávají dobrou náladu,“ říká v poradenské rubrice pořadu Dva na Dvojce psycholog Alekos Kufudakis.
-
Návod na řešení krizí si bereme z rodiny, říká psychoterapeutka
Krizi nedokáže člověk běžnými prostředky zvládnout. Cítí se ohrožený, zažívá úzkost, ochromení. Jak se s krizí vyrovnat, radí psychoterapeutka Jana Tamchynová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.