Návod na řešení krizí si bereme z rodiny, říká psychoterapeutka

9. červen 2020

Krizi nedokáže člověk běžnými prostředky zvládnout. Cítí se ohrožený, zažívá úzkost, ochromení. Jak se s krizí vyrovnat, radí psychoterapeutka Jana Tamchynová.

„Jde o to, jaká je to krize. Vývojová krize je například puberta a tam prochází krizí celá rodina. Pak jsou to krize situační, vyvolané vnějšími podněty. Může to být autonehoda, ztráta zaměstnání, úmrtí. Ohrožuje to naši psychickou stabilitu, imunitu a tím pádem i zdraví. Záleží, jak dlouho to trvá a jak se k tomu člověk postaví. Pak jsou krize dlouhé, neřešené.“

Děti potřebují vědět, co se v rodině děje

Co rozhoduje o tom, že jste na krizi připraveni? „Když se v rodině setkáváte s neochotou ke změnám a s úzkostnými reakcemi, budete sami krize těžko zvládat. Budete volit únik, popření, vyhýbání.“

„Pokud dokáží rodiče čelit výzvám života s nadhledem a optimismem, dávají vám tu nejlepší výbavu,“ vysvětluje Tamchynová v pořadu Dva na Dvojce. „Důležité je mluvit o krizích i s dětmi. V míře, kterou jsou schopné pochopit. Potřebují vědět, co se kolem děje.“

Doba koronaviru je životní prožitek

Prožívali lidé krize v době koronavirové? „Pro každého je to životní prožitek. Lidé si uvědomili, jaký mají vztah ke světu, k jiným lidem, k vlastní práci. Setkala jsem se i s tím, že někdo vyhazov uvítal.“

„Lidé se taky přesvědčili, jak jsou jejich vztahy kvalitní. Spoustě lidem to otevřelo existencionální krizi, kdy se ptají, proč žijí, jaké jsou skutečné hodnoty, hledají ukotvení ve společnosti,“ dodává Jana Tamchynová.

Prohloubila situace kolem koronaviru krize v rodinách? Jak se chovat, když partner cholerik prochází krizí?

Spustit audio

Související