Krize středního věku: jak vypadá, kdy začíná a jak s ní podle psycholožky bojovat

7. květen 2018

„Ženy si uvědomují, že nestihnou všechny své sny. Musejí se starat o své stárnoucí rodiče i o děti. Navíc se dostávají do menopauzy. Uvědomují si, jak se fyzicky mění, jak stárnou,“ popisuje psycholožka Klára Gajdůšková. „Nejlepší je, když si s chladnou hlavou sedneme a sepíšeme pro a proti. Zjistíme, že některé vize jsou reálné. Pak se zbývá podívat na překážky a udělat si plán.“

Co je střední věk? „Uvádí se od 40 do 65 let, ale není to dogma,“ říká psycholožka Klára Gajdůšková. „Ve středním věku se víc soustředíme na to, jak se nám aktuálně žije, zatímco v mladším věku víc řešíme budoucnost. Mnozí si uvědomí, že život, který dosud žili, jim nevyhovuje. Zjišťují, že jsme smrtelní, a zřejmě si nestihneme splnit všechna přání, která jsme měli.“

„To je poměrně typický příběh,“ reaguje psycholožka. „Nejlepší je, když si s chladnou hlavou sedneme a sepíšeme pro a proti. Zjistíme, že některé vize jsou reálné. Pak se zbývá podívat na překážky a udělat si plán, jak se dostat k cíli. Je očistné a jednoduché ten plán mít. Odborník může někam nasměrovat, ale je důležité si věci utřídit v soukromí.“

Ženy vs. muži

Jak prožívají krizi středního věku muži a jak ženy? „Ženy si uvědomují, že nestihnou všechny své sny. Ženy se často musí starat o své stárnoucí rodiče, i o děti – mladé dospělé. Navíc se dostávají do menopauzy. Uvědomují si, jak se fyzicky mění, jak stárnou,“ popisuje Gajdůšková.

„Pro muže to bývá krize ve smyslu, že si uvědomují, že v kariéře nedosáhli všeho, co chtějí, že narážejí na různé obstrukce. Bývají z toho často frustrovaní. Když se do krize dostanou v páru oba, může to končit až rozpadem rodiny. Pokud má krizi středního věku jeden z partnerů, je důležité, aby mu ten druhý poskytl podporu.“

Krizi středního věku nemusí prožít každý

Přijde krize na každého nebo jsou světlé výjimky? „V tom se odborníci neshodnou,“ říká psycholožka. „Ale ve vyšším věku začneme trošku jinak uvažovat, než když jsme byli mladší. Je důležité osobnostní nastavení.“

A co druhá míza u mužů? „Může se stát, že je třeba spokojený s partnerkou, ale cítí, že ještě vše neprožil. Muži by se měli partnerce svěřit a hledat řešení. Buď ho najdou, nebo si řeknou, že chtějí odejít,“ říká psycholožka Klára Gajdůšková.

autor: zk
Spustit audio