11. Za práva žen! Příběh feministky Františky Plamínkové

Františka Plamínková bojovala celý život za práva žen a práva slabších. Tato národní socialistka se snažila měnit pořádky. Jak skrze senát, tak i přes tzv. Ženskou národní radu. A stala se největší prvorepublikovou osobností emancipačního hnutí. Určující pro její osud bylo její první povolání učitelky. V období před první světovou válkou musely pedagožky dodržovat celibát a ona tuto absurditu chtěla nechat zrušit.

Už roku 1903 se zapojila do vzniku Ženského klubu českého, který se zasazoval o rovnoprávnost žen a mužů. Vznik Československa v říjnu 1918 přivítala s nadějí. Roku 1919 bylo konečně zákonem pedagožkám umožněno vykonávat své zaměstnání i v manželském stavu a roku 1920 v rámci vydané ústavy byla zaručena ženám stejná politická práva jako mužům.

I když už ženy mohly volit a být voleny, společnost byla stále velmi konzervativní. To chtěla Plamínková změnit. Roku 1923 proto stála u zrodu Ženské národní rady, která se stala nejdůležitější platformou žen v zemi, dokonce jí předsedala. Do činnosti rady se zapojila i právnička Milada Králová, později známá jako Horáková.

Senátorkou

Bojovnice za ženská práva Františka Plamínková ve studiu Radiojournalu (1936)

Roku 1925 byla Plamínková za národní socialisty zvolena do senátu, kde se hlavně zaobírala ženskými tématy, sociálními otázkami těch nejchudších a také návrhem nového občanského zákoníku, protože, i když byla zaručena oficiálně rovnoprávnost, stále platil zákoník z roku 1811.

Z něho vycházející rodinné právo bylo značně zastaralé. Matka neměla v rodině v podstatě žádná práva, ačkoliv na ní spočívala veškerá tíha péče o děti a jejich výchovu. Všechna práva, která se týkala dětí, měl jen a pouze otec. Prosadit rovnoprávnou podobu občanského zákoníku se ale Františce Plamínkové nepodařilo.

Emancipační snahy přerušil Mnichov

Dokonce nevznikl žádný nový zákoník, i když se o něm jednalo téměř po celá 30. léta. Projednávání přerušila mnichovská krize roku 1938. Nebojácná Františka Plamínková se zúčastnila v období protektorátu odboje a roku 1942 byla bohužel popravena nacisty na Kobyliské střelnici.

Autoři: Petra Tanclová, Petr Vodička
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Účinkují: Jaroslav Plesl, Jana Stryková a Jiří Vyorálek
Zvuk: Roman Kolliner, Tomáš Pernický
Zvukový design: Stanislav Abrahám
Hudba: David Hlaváč a další
Režie: Petr Vodička
Premiéra: 11. 5. 2025

Použitá
 literatura:
  • Burešová, Jana: Proměny společenského postavení českých žen v první polovině 20. století. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc 2001.
  • Gelnarová, Jitka a Součková, Ema (ed.): Vlastním hlasem. Národní muzeum, Praha 2019.
  • Košťálová, Michaela: Soukromí Milady Horákové. Petrklíč, Praha 2014.
  • Uhrová, Eva: Radostná i hořká Františka Plamínková. Mediasys, Praha 2014.
autoři: Petr Vodička , Petra Tanclová
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat