11. Za práva žen! Příběh feministky Františky Plamínkové
Františka Plamínková bojovala celý život za práva žen a práva slabších. Tato národní socialistka se snažila měnit pořádky. Jak skrze senát, tak i přes tzv. Ženskou národní radu. A stala se největší prvorepublikovou osobností emancipačního hnutí. Určující pro její osud bylo její první povolání učitelky. V období před první světovou válkou musely pedagožky dodržovat celibát a ona tuto absurditu chtěla nechat zrušit.
Už roku 1903 se zapojila do vzniku Ženského klubu českého, který se zasazoval o rovnoprávnost žen a mužů. Vznik Československa v říjnu 1918 přivítala s nadějí. Roku 1919 bylo konečně zákonem pedagožkám umožněno vykonávat své zaměstnání i v manželském stavu a roku 1920 v rámci vydané ústavy byla zaručena ženám stejná politická práva jako mužům.
I když už ženy mohly volit a být voleny, společnost byla stále velmi konzervativní. To chtěla Plamínková změnit. Roku 1923 proto stála u zrodu Ženské národní rady, která se stala nejdůležitější platformou žen v zemi, dokonce jí předsedala. Do činnosti rady se zapojila i právnička Milada Králová, později známá jako Horáková.
Senátorkou
Roku 1925 byla Plamínková za národní socialisty zvolena do senátu, kde se hlavně zaobírala ženskými tématy, sociálními otázkami těch nejchudších a také návrhem nového občanského zákoníku, protože, i když byla zaručena oficiálně rovnoprávnost, stále platil zákoník z roku 1811.
Z něho vycházející rodinné právo bylo značně zastaralé. Matka neměla v rodině v podstatě žádná práva, ačkoliv na ní spočívala veškerá tíha péče o děti a jejich výchovu. Všechna práva, která se týkala dětí, měl jen a pouze otec. Prosadit rovnoprávnou podobu občanského zákoníku se ale Františce Plamínkové nepodařilo.
Emancipační snahy přerušil Mnichov
Dokonce nevznikl žádný nový zákoník, i když se o něm jednalo téměř po celá 30. léta. Projednávání přerušila mnichovská krize roku 1938. Nebojácná Františka Plamínková se zúčastnila v období protektorátu odboje a roku 1942 byla bohužel popravena nacisty na Kobyliské střelnici.
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Použitá literatura:
- Burešová, Jana: Proměny společenského postavení českých žen v první polovině 20. století. Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc 2001.
- Gelnarová, Jitka a Součková, Ema (ed.): Vlastním hlasem. Národní muzeum, Praha 2019.
- Košťálová, Michaela: Soukromí Milady Horákové. Petrklíč, Praha 2014.
- Uhrová, Eva: Radostná i hořká Františka Plamínková. Mediasys, Praha 2014.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.