Zmohlo vás vánoční pečení? Pořiďte si kuchyňského robota. Nemusí stát ani celou vaši výplatu
Kuchyňský robot s ramenem dokáže v kuchyni zastat spoustu práce. Uhněte těsto, ušlehá šlehačku, bílky i majonézu. Pořídíte-li si navíc vyměnitelné nástavce, může sekat, krájet i mlít maso. Jak vybrat ten správný, a kdy dát přednost raději food processoru, poradí dTest.
Robot s ramenem patří k rozměrným kuchyňským spotřebičům. Charakteristické je pro něj výklopné rameno, na které se nasazují různé nástavce, a pod ním umístěná mísa. Jeho doménou je hlavně příprava těsta a krémů.
Díky nástavcům, které jsou součástí základní výbavy nebo se dají dokoupit, se ale vyrovná i tzv. food processorům, tedy všestrannějším robotům bez ramene, které dokážou také sekat, krájet, strouhat, mixovat, a dokonce i odšťavňovat.
Uhníst těsto, nastrouhat mrkev
Časopis dTest poslal do laboratoře celkem dvacet různých robotů s ramenem z různých cenových kategorií a s různým rozsahem dodávaného příslušenství. Otestoval přitom šest základních funkcí.
„Roboty měly za úkol připravit těsto na koláč, chléb a palačinky, ušlehat šlehačku a sníh z bílků a také připravit majonézu. Pokud robot disponoval doplňkovým příslušenstvím, strouhali jsme sýr i mrkev,“ přibližuje redaktorka dTestu Sabina Andree.
Cena nerozhoduje
Největším nedostatkem testovaných robotů samozřejmě bylo, když se jim nepovedlo směs dostatečně rozmíchat a na dně mísy zůstávaly zbytky hrubé, suché mouky. Přesto podle redaktorky dTestu nelze podle výsledků zobecnit, zda se vyplatí koupit spotřebič levnější, nebo investovat více.
„Některé levnější roboty se v našem testu umístily velmi dobře, jako například roboty značky Bosch. U těch nejdražších, vyráběných z kovu, ale nemůžete sáhnout vedle. Přesto mají své nevýhody.“
Výsledky dTestu:
- Nejlépe se v testu umístily dva roboty značky Bosh a robot Kenwood Chef ze střední cenové hladiny.
- Na konci tabulky se umístil robot značky Philco, Domo a Tristar.
Na co myslet?
Nevýhodou kvalitnějších celokovových robotů je hlavně jejich váha. Pohybovat se klidně může až okolo deseti kil. „Manipulace s takovým kuchyňským robotem je pak velmi náročná.“
Při nákupu nového robota je také vhodné popřemýšlet, zda budete všechny doplňkové komponenty využívat. Jejich uskladnění totiž může být zejména v malých kuchyních problém. „Hospodyňky by si také měly zjistit, zda lze komponenty mýt v myčce. Ne každý výrobce to totiž doporučuje,“ uzavírá redaktorka.
Související
-
Bílky i šlehačku zvládly šlehače na výbornou. Některé ale hlučely jako vysavač, zjistil dTest
Dávno minuly doby, kdy musela hospodyňka při přípravě těsta či šlehačky disponovat svatou trpělivostí a pažemi z oceli. Který ruční šlehač vybrat, poradí dTest.
-
Máte rádi sendviče, vafle a lívance? Pak si pořiďte multifunkční sendvičovač
Příprava zapečených toustů v sendvičovači je jednoduchá. Skvělým rozhodnutím ale může být pořízení multifunkční varianty, která dokáže upéct i vafle nebo lívance.
-
Pro většinu stolních mixérů a smoothie makerů bylo výzvou zmrzlé ovoce, zjistil dTest
Ovocné a zeleninové koktejly neboli smoothies jsou zdravé a chutné. Ve vteřině se dají připravit i doma, ve stolním mixéru či smoothie makeru. Jaký vybrat, poradí dTest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.