Z Čech až k severnímu pólu (6/16)
Kdo ví, kdy by spatřil světlo světa první horkovzdušný balon, kdyby si jednoho dne bratři Motgolfiérové nevšimli, že sušící košile u krbu se nadouvá a vznáší. Později dali nadnášenému tělesu kulovitý tvar a hleďme, první balon byl na světě. To se psal rok 1782.
Kdyby to nebyli bratři Montgolfiérové, zajisté by to byl profesor Jacques Charles, který spolu s bratry Robertovými o rok později, to je v roce 1783, sestrojil první balon plněný vodíkem a uskutečnil s ním let trvající 45 minut.
Nejdříve se samozřejmě experimentovalo s nepilotovanými balony, poté posádku tvořily zvířata a nakonec vzlétli i první lidé. V horkovzdušném balonu to byli na konci listopadu roku 1783 pánové Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d'Arlandes. O pár dnů později, 1. prosince se do nebe vznesl se svým balonem plněným vodíkem již zmíněný profesor Jacques Charles.
První balon v českých zemích
V českých zemích si museli na první balon chvilku počkat. Jako první se dočkala Praha – 31. října roku 1790 ve velkém horkovzdušném balonu vzlétnul Jean - Pierre Blanchard, kterého tehdy doprovázel českým šlechtic – přírodovědec Jáchym ze Šternberka.
První vzducholodě
S vývojem balonů šel ruku v ruce i vývoj vzducholodí. Ale byl tu jeden problém. Dlouhou dobu chyběl motor, který by nebyl pro let těžký. Ale i s tím si tehdejší konstruktéři poradili.
Jak? A jakou roli sehráli v balonovém létání Čechoslováci? Jak se balony a vzducholodě využívají dnes?
Soutěžní otázka
Jak se jmenovala vzducholoď, která spolu s českým vědcem Františkem Běhounkem v roce 1928 ztroskotala?
Správně odpověděl a výhercem se stal: Jiří Okrouhlý, Zbiroh. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.
Související
-
Co měřil Běhounek na severním pólu?
Nejen spisovatelem dobrodružných knih, ale především skvělým vědcem byl František Běhounek. Osobně se účastnil polární expedice, při které málem položil život.
-
Polární trosečníky zachránila vysílačka, která neměla být na...
O životě a smrti občas rozhoduje úplná náhoda. Bylo to tak i v 90 let starém příběhu záchrany přeživších ze ztroskotané vzducholodi Italia. Rozhodující roli při tom...
-
Plnil sen matky. Dokud nezemřela. Příběhy slavných: Roald Amundsen
Účinkují Miroslav Etzler a Václav Rašilov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.