Diagnóza modelář (14/16)

3. prosinec 2018

Letecké modelářství je staré jako letectví samo. Vždyť první balóny, bezmotorová ale i motorová letadla se postupně vyvíjely nejprve jako modely. Na nich si mohli letečtí konstruktéři ověřit funkčnost, doladit detaily a až poté se do nich posadili lidé.

Kolem roku 1909 se ve světě začaly objevovat první významní průkopníci letectví a s nimi zároveň přišlo i sportovní letecké modelářství. V českých zemích se v obchodech, hlavně v hračkářství začaly prodávat první modely letadel.

Zrod leteckého modelářství

Vitrína s modely

Netrvalo dlouho a modelářství se rozšířilo i u nás. Mezi významné postavy našeho modelářství před 1. světovou válkou patřili například Pavel Beneš, Miroslav Hajn nebo Jaroslav Přikryl.

Jejich jména se později proslavila i v leteckém průmyslu nebo dopravě. Tito a ještě jiní mladí nadšenci založili v roce 1913 Aviatický klub pro království České, ze kterého se později vyvinul dnešní Aeroklub České republiky.

Masarykova letecká liga

Velkým mezníkem ve vývoji leteckého modelářství u nás byl rok 1926, kdy vnikla Masarykova letecká liga. Ta totiž vzala modelářství pod svá křídla a na mnohých školách zřídila letecko – modelářské kroužky. Za velkým leteckým modelářským rozvojem stál i redaktor Mirko Musil. Ten v časopisu Mladý hlasatel vedl pravidelnou modelářskou rubriku.

Rudolfinum – dějiště modelářských závodů

Pracovní stůl modeláře

Jen někteří z vás tuší, v jakých kuriózních disciplínách se v rámci leteckého modelářství soutěží. Tušili jste například, že máme několikanásobného mistra světa v halových modelech? Modelech, které neváží víc jak jeden gram a se kterými se trénuje například v solných dolech a soutěží v pražském Rudolfinu?

V jakých dalších disciplínách se soutěží? Kdo byl historicky prvním československým mistrem světa v leteckém modelářství? Kdo jsou to „kitaři“ a které modelářské soutěže jsou nejpopulárnější?

Soutěžní otázka

Správně odpověděla a výhercem se stala Denisa Šrámková, Prostějov. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.

Ceny do soutěže věnovali ČSA, Letiště Benešov, Pecka Modelář s.r.o. a Letiště Kbely.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?