Kolmé starty (13/16)
Poslechněte si příběh Vladimíra Remka a nahlédněte pomocí 360° fotky do kabiny Sojuzu 28, který ho vynesl do vesmíru, nebo do kokpitu policejního vrtulníku.
Nedílnou součástí historie československého letectví bylo samozřejmě i zapojení ČSSR do kosmického programu. Do něho jsme se zapsali hned v prvopočátcích kosmického věku.
Uuž od poloviny 60. let začala spolupráce na vědeckých pokusech. V roce 1967 bylo založeno Mezinárodní uskupení Interkosmos, kterého jsme se stali významnou součástí.
První Čechoslovák ve vesmíru
V létě roku 1976 nabídl tehdejší Sovětský Svaz Československu vstřícné gesto. Na svých lodích vypustí našeho letce do vesmíru. ČSSR nabídku přijalo a do užšího výběru ideálních zástupců vybralo Oldřicha Pelčáka a Vladimíra Remka.
Ti zahájili 6. prosince téhož roku v Hvězdném městečku u Moskvy intenzivní přípravu. Letět mohl ale jenom jeden. Volba padla na Vladimíra Remka, který spolu s Alexejem Gubarevem 2. března 1978 v 16:28 středoevropského času vyletěl na oběžnou dráhu kolem Země. .
Klikněte do obrázku a podívejte se do modulu Remkovy kosmické lodi Sojuz 28. (Pro zobrazení přes celou šířku obrazovky klikněte na název fotografie v levém horní rohu.)
Pro zobrazení přes celou šířku obrazovky klikněte na název fotografie v levém horní rohu.
Družice Magion
I když žádný Čech už po Vladimíru Remkovi do vesmíru neletěl, v kosmickém programu jsme nezaháleli. 14. listopadu 1978 v 18:45 středoevropského času byla uvedena na samostatnou oběžnou dráhu československá umělá družice Země, určená pro výzkum magnetosféry a ionosféry a nazvaná Magion.
Název Magion byl odvozen ze slov Magnetosféra a Ionosféra, protože experiment byl zaměřen na výzkum vazeb mezi zemskou magnetosférou a ionosférou. Na první družici ještě navazovaly postupně Magion 2, 3, 4 a 5.
Vrtulníky neboli helikoptéry
Ke kolmým startům bezpochyby patří i vrtulníky, helikoptéry. Stroje, které létají na principu rotujícího křídla. První vrtulník na světě vzlétl v roce 1907, jen čtyři roky po vzletu prvního motorového letadla.
Velkým předělem pro vývoj vrtulníků zaznamenal konec 30. let, kdy se v USA podařilo realizovat první vrtulník klasického typu, jak ho známe dnes. To znamená s jedním nosným rotorem a vyrovnávací vrtulkou na zádi.
Podívejte se do kokpitu policejního vrtulníku Mil Mi-2 s imatrikulací B-2530, který najdete vystavený v Leteckém muzeu Kbely.
Jaký významní konstruktéři u nás se zapsali do historie vrtulníků? K čemu vrtulníky slouží? Proč do vesmíru neletěl Oldřich Pelčák? Co vzkázal Vladimír Remek československému lidu z vesmíru?
Soutěžní otázka
Jak se jmenovala československá umělá družice Země, která byla na samostatnou oběžnou dráhu uvedena 14. listopadu 1978?
Správně odpověděla a výhercem se stala Andrea Spoustová, Brno. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.
Ceny do soutěže věnovali ČSA, Letiště Benešov, Pecka Modelář s.r.o. a Letiště Kbely.
Související
-
Rusové na Měsíci
01:20 Škorpióni ovládají svůj jed 10:58 První dinosaurus v Čechách 15:40 Psík mývalovitý nezná mývala 23:10 Byli Rusové na Měsíci? 41:10 Radioaktivní guláš
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.