Kolmé starty (13/16)

26. listopad 2018

Poslechněte si příběh Vladimíra Remka a nahlédněte pomocí 360° fotky do kabiny Sojuzu 28, který ho vynesl do vesmíru, nebo do kokpitu policejního vrtulníku.

Nedílnou součástí historie československého letectví bylo samozřejmě i zapojení ČSSR do kosmického programu. Do něho jsme se zapsali hned v prvopočátcích kosmického věku.

Uuž od poloviny 60. let začala spolupráce na vědeckých pokusech. V roce 1967 bylo založeno Mezinárodní uskupení Interkosmos, kterého jsme se stali významnou součástí.

První Čechoslovák ve vesmíru

Vladimír Remek a Oldřich Pelčák

V létě roku 1976 nabídl tehdejší Sovětský Svaz Československu vstřícné gesto. Na svých lodích vypustí našeho letce do vesmíru. ČSSR nabídku přijalo a do užšího výběru ideálních zástupců vybralo Oldřicha Pelčáka a Vladimíra Remka.

Ti zahájili 6. prosince téhož roku v Hvězdném městečku u Moskvy intenzivní přípravu. Letět mohl ale jenom jeden. Volba padla na Vladimíra Remka, který spolu s Alexejem Gubarevem 2. března 1978 v 16:28 středoevropského času vyletěl na oběžnou dráhu kolem Země. .

Klikněte do obrázku a podívejte se do modulu Remkovy kosmické lodi Sojuz 28. (Pro zobrazení přes celou šířku obrazovky klikněte na název fotografie v levém horní rohu.)

Pro zobrazení přes celou šířku obrazovky klikněte na název fotografie v levém horní rohu.

Družice Magion

I když žádný Čech už po Vladimíru Remkovi do vesmíru neletěl, v kosmickém programu jsme nezaháleli. 14. listopadu 1978 v 18:45 středoevropského času byla uvedena na samostatnou oběžnou dráhu československá umělá družice Země, určená pro výzkum magnetosféry a ionosféry a nazvaná Magion.

Název Magion byl odvozen ze slov Magnetosféra a Ionosféra, protože experiment byl zaměřen na výzkum vazeb mezi zemskou magnetosférou a ionosférou. Na první družici ještě navazovaly postupně Magion 2, 3, 4 a 5.

Vrtulníky neboli helikoptéry

Ke kolmým startům bezpochyby patří i vrtulníky, helikoptéry. Stroje, které létají na principu rotujícího křídla. První vrtulník na světě vzlétl v roce 1907, jen čtyři roky po vzletu prvního motorového letadla.

Velkým předělem pro vývoj vrtulníků zaznamenal konec 30. let, kdy se v USA podařilo realizovat první vrtulník klasického typu, jak ho známe dnes. To znamená s jedním nosným rotorem a vyrovnávací vrtulkou na zádi.

Podívejte se do kokpitu policejního vrtulníku Mil Mi-2 s imatrikulací B-2530, který najdete vystavený v Leteckém muzeu Kbely.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Jaký významní konstruktéři u nás se zapsali do historie vrtulníků? K čemu vrtulníky slouží? Proč do vesmíru neletěl Oldřich Pelčák? Co vzkázal Vladimír Remek československému lidu z vesmíru? 

Soutěžní otázka

Jak se jmenovala československá umělá družice Země, která byla na samostatnou oběžnou dráhu uvedena 14. listopadu 1978?

Správně odpověděla a výhercem se stala Andrea Spoustová, Brno. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.

Ceny do soutěže věnovali ČSA, Letiště Benešov, Pecka Modelář s.r.o. a Letiště Kbely.

Spustit audio

Související

  • Rusové na Měsíci

    01:20 Škorpióni ovládají svůj jed 10:58 První dinosaurus v Čechách 15:40 Psík mývalovitý nezná mývala 23:10 Byli Rusové na Měsíci? 41:10 Radioaktivní guláš

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?