Václav Cílek: Zakladatele českého státu máme dva – Václava a Boleslava. Vůdčí silou ale byla Ludmila
Jsou místa, která žijí v povědomí národa celá staletí. K takovým patří i Tetín, kde se nedávno uskutečnila národní pouť u příležitosti výročí smrti první české světice svaté Ludmily. Co by nám v současnosti měl říkat příběh zakladatelky přemyslovské dynastie?
„Nerad bych sklouzl do teologického pábení. Faktem ale je, že začátek 10. století je jeden z rozhodujících okamžiků českých dějin, kdy Tetín vstoupil do své hvězdné hodiny,“ vyzdvihuje význam historického místa geolog a popularizátor vědy Václav Cílek.
Věčné téma českých dějin
Právě tehdy vtrhli do Panonské kotliny Maďaři a přerušili dálkové obchodní trasy. Jedna z nich vedla i přes Prahu, díky čemuž česká knížata bohatla.
Čtěte také
„Jenže se objevují dva bratři – Václav a Boleslav, mezi kterými došlo ke sporu, naprosto aktuálnímu, o charakteru vazalství k německé říši. A to je něco, co jde s námi celý středověk, celý novověk až po dnešek. Je to věčné téma českých dějin,“ vysvětluje host Zity Senkové.
Boleslav se snažil řešit problém vazalství založením samostatného českého království, bez ohledu na Václava, který byl více smírný a kompromisní, stejně jako byla Ludmila. „Během doby, kdy v Německu probíhaly dynastické spory, ale Přemyslovci natolik zesílili, i díky příjmům z dálkového obchodu, že už přímé začlenění do německé říše prostě nebylo možné.“
„A tak máme zakladatele dva. Václav s Ludmilou dávají českému národu spirituální a ochranitelský základ. Boleslav to provede jako voják, manažer a organizátor státoprávným způsobem.“
Schopná manažerka
O svaté Ludmile, byť stála u zrodu české státnosti a křesťanské identity, toho ale z dobových pramenů příliš nevíme.
Čtěte také
„Příběhy o tom, jak byla babičkou a učitelkou svatého Václava, to jsou barokní nánosy. Každopádně se zdá, že byla jednou z vůdčích sil, ne-li vůbec ta nejhlavnější síla v českém knížectví v rozhodující době. Byla to zároveň také velmi dobrá manažerka a politička,“ uzavírá Václav Cílek.
Další témata rozhovoru: identita národa; migrační vlny v pravěku; z čeho je složený lidský genom; nebezpečí spojené s olověnými broky; kontroverzní lov delfínů.
Související
-
Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila
Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou.
-
Bojovník nebo světec? Zdrojem informací o sv. Václavovi jsou hlavně legendy
Vládl pouhých deset let. Přesto je sv. Václav od 12. století vnímán jako věčný vládce českých zemí, nad kterými drží ochrannou ruku. Byl spíše politikem nebo duchovním?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.