Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila

28. září 2018

Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou.

Sv. Ludmila žila počátkem 10. století a byla českou kněžnou. Podle historické tradice pocházela z rodu pšovského a jejím manžel byl Bořivoj, jeden z prvních známých přemyslovských knížat. Její postava se ocitla nejen v centru křesťanství, byla prohlášena za svatou, ale také provází naši kulturu.

Krvavé křtiny

Nahoře: Drahomíra dává Tunnovi a Gomonovi koně a stříbro, aby zabili sv. Ludmilu. Tunna a Gomon před sv. Ludmilou a sv. Václavem. Dole: Zavraždění svaté Ludmily šálou

Jedno z děl, které se právě jejím příběhem inspirovalo, je drama Krvavé křtiny anebo Drahomíra a její synové. Autorem byl v 19. století Josef Kajetán Tyl. Zobrazení ochránkyně míru, nositelky křesťanské tradice a babičky milovaného vnuka Václava v protikladu se snachou Ludmilou, je častokráte připomínáno a to nejen v tomto dramatu.

Ostatky a zázraky

Další život sv. Ludmily byl život po její smrti. Středověký člověk nade vše hýčkal tzv. ostatky. Patřily k tomu nejcennějšímu, co mělo být na dvorech králů, knížat. A málokterý světec se dožil tolika stěhování, jako právě ostatky sv. Ludmily. To je na další, zcela samostatný příběh, který prochází dalšími staletími. Stejně jako údajné zázraky, které se k této osobnosti váží.

Účinkují: Ivana Sojková, Marek Lambora, Lukáš Král, Luboš Veselý, Jan Szymik a Adam Vacula

Host: historička dr. Eva Doležalová

Připravila a slovem provází: Ivana Chmel Denčevová

Literární spolupráce: Hynek Pekárek

Režie: Michal Bureš

Hudební spolupráce: Antonín Schindler

Zvuková spolupráce: Jiří Pochvalovský

Premiéra: 28. 9. 2018

Spustit audio

Související