Sv. Ludmila byla silná žena, zdůraznila historička Eva Doležalová
Známe přesná fakta o životě sv. Ludmily nebo jde jen o legendy? Čím procházela střední Evropa v době jejího života? Co víme o sporu mezi Ludmilou a Drahomírou?
Nakolik je pravdivá všeobecně tradovaná představa o středověku jako době, kdy žena žila v područí muže a neměla žádná práva? Uměla sv. Ludmila číst a psát? Čím může inspirovat ženy 21. století? Moderuje sestra Angelika.
Související
-
Komunitní centrum sv. Ludmily na Tetíně je otevřené všem, říká jeho ředitelka Kateřina Ostatnická
Co najdeme v Komunitním centru sv. Ludmily na Tetíně a za čím tam lidé přicházejí? Jak se žije na místě s tak výraznou historií?
-
Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila
Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou.
-
Vražda zbožné kněžny aneb když Prahou táhli otroci
Co mohly mít společného vraždy svaté Ludmily a jejího vnuka svatého Václava s mezinárodním obchodem s otroky? Poslechněte si další odhalení Stanislava Motla.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...