Tisíc let se nic nedělo, teď letí technologie kupředu jako nikdy dřív

26. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mládež a chytré telefony

Tak velké změně technologií nebylo lidstvo nikdy vystaveno, říká Bohumil Kartous ze vzdělávací organizace EDUin. Ve výchově tak nemůžeme čerpat z ničích zkušeností.

Bohumil Kartous napsal knihu Bez budoucnosti s podtitulem Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality. „Je to metafora, která se snaží přirovnávat náš způsob pohledu na výchovu a vzdělávání dětí k parnímu stroji.“

„Nemůžeme čerpat ze zkušeností minulých generací tak, jako tomu bylo v předchozích tisíciletích vývoje. Musíme hledat nové cesty, jak vychovávat a vzdělávat. Budeme se pořád učit nové věci a měli bychom na to připravovat i naše děti.“

Elektřina chybí, ale lidé mají mobily

Smartwatch

Je člověk jako živočišný druh nastaven na tak rychlé změny? „Naše sociální adaptace je zatím relativně pomalá. Když vidíme, jak obrovsky dopředu letí technologický pokrok, tak si musíme klást otázku, jak s tím naložit. Některá místa na světě neprošla elektrifikací, ale lidé mají mobilní telefony,“ uvedl Bohumil Kartous.

Jak zvládnout příval technologií? Jak se dívá na tzv. nevýchovu? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.