Tisíc let se nic nedělo, teď letí technologie kupředu jako nikdy dřív
Tak velké změně technologií nebylo lidstvo nikdy vystaveno, říká Bohumil Kartous ze vzdělávací organizace EDUin. Ve výchově tak nemůžeme čerpat z ničích zkušeností.
Bohumil Kartous napsal knihu Bez budoucnosti s podtitulem Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality. „Je to metafora, která se snaží přirovnávat náš způsob pohledu na výchovu a vzdělávání dětí k parnímu stroji.“
„Nemůžeme čerpat ze zkušeností minulých generací tak, jako tomu bylo v předchozích tisíciletích vývoje. Musíme hledat nové cesty, jak vychovávat a vzdělávat. Budeme se pořád učit nové věci a měli bychom na to připravovat i naše děti.“
Elektřina chybí, ale lidé mají mobily
Je člověk jako živočišný druh nastaven na tak rychlé změny? „Naše sociální adaptace je zatím relativně pomalá. Když vidíme, jak obrovsky dopředu letí technologický pokrok, tak si musíme klást otázku, jak s tím naložit. Některá místa na světě neprošla elektrifikací, ale lidé mají mobilní telefony,“ uvedl Bohumil Kartous.
Jak zvládnout příval technologií? Jak se dívá na tzv. nevýchovu? Více uslyšíte ze záznamu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.