Terapeut: Kdo čeká, že ho ten druhý učiní šťastným, se dostává do patologického vztahu

25. červen 2019

Nemůžu žít s ním, ani bez něho. Co s tím? Je to patová situace, říká terapeut Lucian Kantor. Ukazuje, že ten, který se neumí odpoutat, je na tom vztahu závislý.

„Velká část klientů si myslí, že ten druhý nebo ta druhá nás udělají šťastné. Ale my bychom už měli být šťastní a najít někoho, s kým to štěstí můžeme sdílet. Když v sobě máme nějakou jizvu a očekáváme, že přijede princ na bílém koni, nebo princezna, kterou budeme ukazovat, tak se dostáváme do těchto patologických vztahů.“

Valčíkový krok je neštěstí

Uražená (ilustrační foto)

Na začátku vztahu je normální, když má člověk pocit, že bez toho druhého nemůže žít, říká Lucian Kantor. „Horší je, když je vztah dlouhodobý a lidé dělají tzv. valčíkový krok: velký krok od sebe a pak se zase k sobě vrací. Chvíli to vydrží a pak znovu. Pokud jsou bez dětí, je to jejich záležitost, pokud tam jsou děti, tak je to na rodinnou terapii.“

Když alkoholika nechce, většinou ho dostane

„Pokud si vyberete dobře partnera, můžete mu říct, co vám vadí a něco s tím dělat. To je běžná krize ve vztahu. Horší je, když si vyberete patologickou osobu. To se často stává u dcer, které měly tatínka alkoholika. Vstupují do vztahu s tím, že jejich partner nebude alkoholik. Často z něj alkoholika udělají. Anebo si ho vyberou,“ popisuje Kantor.

„Je třeba začít formulovat, co chcete, a ne to, co nechcete. Je to stejné jako s jídlem, taky neříkáte číšníkovi, co si nedáte. Když víte, co by vám vyhovovalo, tak má druhá strana šanci zareagovat. Jakmile řeknu ’Ty jsi úplně blbá’, tak mě druhá strana neposlouchá.“

Mohou si páry ve vtahu rozdělit dominanci? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související