Proč ve vztazích děláte pořád stejné chyby? Psychoterapeutka radí, jak z bludného kruhu ven

23. říjen 2017

Máte pocit, že jste úspěšní v práci, ale selháváte v partnerských vztazích? O svých chybách vůbec nemusíte vědět. Prvním krokem je tak sebepoznání.

„Jsme lidé, a tak děláme chyby. Vůbec ale neplatí, že si je taky uvědomujeme. A když vám to konečně dojde, můžete se už blížit dnu,“ tvrdí terapeutka BesNet Centra Praha Jana Tamchynová. „Půlka úspěchu je v uvědomění, že zas padáte do stejné louže. Když opadnou iluze, přes které své chyby nevidíte.“

Každý má nějaká očekávání a hranice. To ale neznamená, že můžete na svého partnera nakládat víc, než je vám sám schopen dát, přijmout nebo pochopit. „Taky můžete klidně mluvit jiným jazykem lásky než ten druhý. Muž častěji sáhne k činům, kdežto žena by si spíš přála povídat.“ Podívejte se na sebe se zdravou sebereflexí, uvědomte si své cíle a to, jestli je umíte skloubit s realitou.

Úspěšní? Jak kdy

„Být perfektní a výkonný je požadavek dnešní doby. Je to velký stres, a když k tomu nemáte zpětnou vazbu ani zdravé sebevědomí, jste v nepříjemném kolotoči.“ Řada lidí má i jiný problém: jsou úspěšní v práci, ale selhávají v partnerských vztazích.

„Pravděpodobně byli vychováváni k perfekcionalismu a pedantství, což je v zaměstnání kladná vlastnost. Když ale stejný přístup překlopí do osobního života, krutě narazí. Druhého nemůžete ovládat stejně, jak to jde třeba u čísel.“

Co na to odborník?

„Šanci máte. Protože víte, že se točíte v kruhu,“ komentuje terapeutka příběh pana Richarda. Radí začít na sobě pracovat, nejlíp s odborníkem. „Marná sláva, svěřit se s tímto problémem rodičům nebo kamarádům nestačí. Potřebujete se podívat na svou minulost a ukázat cestu, proč jste dospěl k těmto vzorcům chování. Proč vám fúrie voní a necháte si to líbit.“


Co je to mapa života? Psychoterapeutická technika, kde se místo slov používá artterapie. Člověk sám se sebou několik hodin medituje, na velký papír si rozkládá svůj život od početí do současnosti. (Mapa života ve 4 krocích)

Často si totiž vztahový model nesete už z vlastní rodiny (což ale neznamená, že by maminka byla takovou fúrií). Terapie nehledá viníka v rodičích, nestaví klienta do role oběti. „Hledá se směr, jak si můžete pomoci sami. Třeba mapou života, závislostí, křivd a strachů. Neverbálním způsobem problém najdete, identifikujete a taky si ho znovu odžijete.“

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio