Naše vztahy jsou hlavně majetnické. Nebo kompenzační, varuje vztahový kouč Vratislav Hlásek

6. červen 2019

Jak se má pracovat na vztahu, aby byl dobrý? Je monogamie přirozená? A měli by lidé udržovat manželství takzvaně „kvůli dětem“?

„Zkuste dneska někoho vykořisťovat. Kromě své ženy, sebe a svých dětí. Ty můžete vykořisťovat daleko víc, než si uvědomujete,“ varuje osobní, partnerský, rodinný a intimní mentor Vratislav Hlásek v Nočním Mikrofóru na Dvojce.

Vytváříme majetnické vztahy

„Naše vztahy jsou hlavně majetnické. Ale nemají v tom žádnou oporu. Historicky, a jinde po světě ještě dnes, sňatky uzavírali jiní dva lidé než ti, kteří jsou sezdaní. Je to smlouva, kterou uzavírají o těch dvou lidech, nikoli ti dva lidé. A arbitři této smlouvy zároveň dohlíželi na to, aby tam byl dodržený ekonomický záměr, aby se spojovaly majetky.“

„Tam, kde je polygamie, se platí za ženu. Tam, kde je monogamie, musíte mít pro ženu věno, abyste ji provdal. Je to obchod. Například v Číně s politikou jednoho dítěte teď mají o 80 milionů mužů víc. Protože jejich úsloví ’Muž do rodiny je požehnání, žena další hladový krk’ vychází právě z tohoto společenského uspořádání.“

Kompenzační vztahy

Podle Hláska je dnes taky hodně těžké najít vztah dvou lidí, který by nebyl kompenzační. „Ti lidé se nescházejí proto, že by potřebovali spolu nějak spolupracovat, ale protože spolu mají lehčí nepracovat sami se sebou. A v partnerovi hledají kompenzát toho, co by měli udělat sami.“

Ale potřeby kompenzovat věci vznikají v dětství a v průběhu života odcházejí. „Takže v určitém okamžiku ten soulad začne mít trhliny: jednoho to ještě kompenzuje, druhý se v tom už necítí. Začíná vznikat deficit: najednou tam je naplňováno víc, než je chtěno. A začíná být pocit, že v tom vztahu na něco doplácíte a že se ten druhý změnil.“

Jak na sobě poznáte, že máte vlastnické touhy? Proč se některým lidem nedaří najít vztah? Proč je nejčastější partnerskou strategií strategie oběti? Poslechněte si ze záznamu.

autor: Petr Rajchert
Spustit audio

Související