Proč jsou dnešní muži a otcové v těžké krizi? Odpovídá lektor osobního rozvoje Marek Herman

9. květen 2019

Kdo nebo co může za krizi otcovství? A jaká je role muže v rodině?

„Muž je symbolem pravidel, řádu, limitu. Muž je král. Svět, který ale vidím kolem sebe, je zasažený epidemií práva. Všichni mají právo. Ale dokud nesplníte povinnosti, nemáte žádné právo. Tohle ale lidi neradi slyší,“ upozorňuje pedagog a lektor osobního rozvoje Marek Herman.

Děti jsou na trůně

Marek Herman

„Děti jsou dnes vychovávány velmi jemně. Jsou na trůně. Zabalujeme je do nadbytku a pohodlí. Objevila se liberální výchova, kdy je dítě bráno jako partner. Vládu nad výchovou převzala máma. A máma je na rozdíl od otce symbolem přijetí bez podmínky a odpuštění.“

Herman vidí tři historické příčiny:

  • průmyslová revoluce – otec odchází z domu
  • první světová válka – zneužití rozumu a technologie masakru
  • velká hospodářská krize – otec klečí na kolenou a prosí o polévku
  • druhá světová válka – muž se definitivně zpronevěřuje životu

Ženy smetly muže

Po konci druhé světové války proto podle Hermana vzaly ženy svět do rukou a mužský svět je od té doby na ústupu. „Ženy dnes mají misi být supermáma a superčlověk. Muži ne. Ženy chtějí zvládnout děti, domácnost i práci,“ popisuje. „A pak smetou toho muže.“

Herman uznává, že v první fázi výchovy dítěte nemá otec co dělat. „Táta je opora mámy. To je jeho strašně silná role. Jakmile dítě začne dělat první krůčky, nastupuje táta a nastupuje most odvahy. Zatímco maminka je neustále k dispozici, táta je trochu tupý v komunikaci a dítě si ho musí získat.“

Je otec snadněji nahraditelný než matka? Proč by neměla existovat otcovská dovolená? Má smysl střídavá péče?

autoři: Petr Rajchert , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.