Krize otcovství: syn nestojí o otcovo kamarádství, varuje psycholog

4. červen 2019

Děti nevidí otce doma ani při práci. Jak jim vysvětlit, co dělá ajťák nebo bankéř? „Otec se tak snaží svoji absenci eliminovat tím, že nosí peníze a snaží se být kamarád.“

Tzv. krize otcovství začala v 18. století, během průmyslové revoluce. „Místo toho, aby synové pracovali s otci na poli, přicházeli tatínci unavení z práce a matky říkaly: Nechte tatínka, je unavený. Tam tu funkci přestávali plnit,“ říká psycholog Alekis Kufudakis.

Syn o kamarádství otce nestojí

„Dnes je problém i to, že synové nevidí otce při práci. Jak popsat dítěti, že děláte v IT, že jste bankéř nebo nedejbože psycholog?“ střílí Kufudakis v pořadu Dva na Dvojce i do vlastních řad.

„Otec se snaží svoji absenci eliminovat tím, že nosí peníze a snaží se být se synem kamarád. Syn ale nestojí o kamarádství otce, na to má stejně staré děti. On potřebuje vzor. Někoho, koho bude respektovat, koho bude chtít dohonit a v nejlepším případě i předhonit.“

.Na rozdíl od mateřství, které je dané biologicky, funkci otce musí muž přijmout, naučit se ji dělat.
Alekis Kufudakis

Otec nabízí stimul lovce a ochránce

„Matka má tu náruč, kde schovává dítě, kdežto otec přijde, a dítě zdvihne nahoru. V tu chvíli ho sice vystaví nebezpečnější situaci, ale dá mu rozhled, ukáže mu, jaké problémy se daří řešit.“

„To je stimul lovce a ochránce. Dává mu to základní, že chlapské slovo je chlapské slovo, že jsou nějaké limity, které se musí dodržovat. To maminka, sjetá hormony, nemůže udělat,“ vysvětluje psycholog.

Co když v tzv. vtiskávacím období není přítomen otec? Co děti z dětských domovů? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.