Syndromem barona Prášila trpí hlavně ženy-matky. Ubližují svým dětem, aby je okolí litovalo, přibližuje psycholog

20. září 2021

Münchhausenův syndrom je psychická porucha, při které člověk chorobně předstírá, že je nemocný. Nemoc ale může dospělý jedinec předstírat i u svého dítěte, a tak manipulovat s okolím, vysvětluje závažné duševní onemocnění, obtížně rozpoznatelné i pro odborníky, psycholog Jiří Novák.

„Syndrom je pojmenován po baronu von Münchhausenovi neboli baronu Prášilovi, který si vymýšlel různé vylhané historky. Bohužel ve spojitosti s psychickou poruchou je to mnohem horší, protože rodič, který dělá ze zdravého dítěte nemocné, dítě velmi hrubě, někdy i trvale, poškozuje.

Více manipulují ženy

Na první pohled to může vypadat, že jde o příliš úzkostlivého rodiče. Jak těžké je odhalit, že jde o zmíněný syndrom? „Jednoduché to není. Jedná se o manipulaci a manipulátoři si velmi obratně dovedou získat sociální okolí na svoji stranu. Bohužel z valné většiny se toho dopouštějí ženy při sporu o dítě,“ konstatuje Jiří Novák.

Rodič předstírá, že je jeho dítě nemocné, aby na sebe upoutal pozornost. Klasický příklad je, že matka chodí po lékařích s dítětem, protože chce dokázat, že jen ona je ten správný rodič, že jen ji by měli všichni litovat, protože její partner je tyran, který za všechno může.“

Začarovaný kruh 

Fyziologicky ale dítěti nic není. Jak je tedy možné, že se to rodiči povede? Podaří se to snadno, protože lékař se samozřejmě stane nepřítelem manipulátora. Ten lékaře pomluví a s dítětem jde k jinému lékaři. A koloběh se opakuje.

Dítě, kterému se toto děje, je na rodiče-manipulátora velmi silně fixováno. „Pokud dá navíc soud tomuto rodiči za pravdu, nemá dítě šanci z tohoto začarovaného kruhu vystoupit. Vazba s druhým rodičem je narušena. Dítě k němu cítí silný odpor, aniž by dokázalo vysvětlit proč.“

Může mít porucha své základy již v dětství? Jaké následky si dítě odnáší do dospělosti? Koho dalšího se Münchhausenův syndrom může týkat?

Spustit audio

Související