Sex v pozdějším věku? Muž není v pozdější věku nikdy, směje se sexuoložka Janáčková

26. květen 2020

„I když se snažíme předstírat mládí, kolem padesátky se měníme nejen po fyzické stránce,“ říká k sexu v pozdějším věku psycholožka Laura Janáčková.

„Muž není v pozdějším věku nikdy. Dámy se cítí také stále mladé,“ směje se Laura Janáčková. „V průběhu historie se pozdější věk mění. V 7. století to bylo kolem 50 let, před sto lety 56 roků. Člověk je sexuální až do konce života. Určitě ale nemůžeme očekávat kvalitu jako zamlada.“

V historii vznikala o sexualitě řada studií. „Například v roce 1940 zjistili, že když muž stárne, mění se na nespokojeného domácího tyrana. Věčně všechno hlasitě kritizuje,“ přibližuje psycholožka v pořadu Dva na Dvojce.

Mohou vadit starší generaci otevřené hovory o sexu? „Je to individuální. Přednášky na toto téma jsou žádané i na univerzitě třetího věku. Nabízí možnost otevřít téma i doma a předcházet problémům, které mohou nastat. Porucha erekce u mužů může například signalizovat řadu nemocí.“

Doporučuje podpůrné preparáty? Jak přistupovat k seznámení v pozdějším věku?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.