Rodiče si někdy myslí, že je problém v dítěti. Přitom si sami neumí poradit s jeho rozdílností, upozorňuje psychiatrička Lucia Vašková

21. leden 2022

Ve výchově jsou dva extrémy. Buď je příliš ochranářská, nebo necháváme věci na dětech. Ty pak necítí oporu a mají pocit, že jsou na věci samy, vysvětluje dětská psychiatrička Lucia Vašková.

Kdo styl výchovy v rodině nastaví? Otec nebo matka? „Většinou jsou to mámy, které tráví s dítětem dva či tři roky. Ale je třeba, aby k výchově pustily i partnera,“ připomíná Lucia Vašková.

Často se to ženám nelíbí a nedovolí partnerovi najít si otcovskou cestu k dítěti. Když to partner vidí jinak, neznamená to, že dítě poškodí,“ vysvětluje psychiatrička v pořadu Dva na Dvojce.

Styl výchovy je první velká katarze ve vztahu

Co dělat, když se styl výchovy otce a matky liší? „Na základních věcech se rodiče musí domluvit. Ale nevadí, když se dítě naučí, že preferují trochu rozdílné věci. Důležité je, aby se rodiče vzájemně respektovali.“

„Když některé věci vadí tátovi a mámě ne, měla by říct: Já jako máma s tím nemám problém, ale tátovi to vadí. Vyřiď si to s ním, a když bude ok, tak mně to nevadí. Někdy si to děti musí vyjednat u obou rodičů.“

Spousta partnerů to nezvládne

„Styl výchovy je první velká katarze ve vztahu. Spousta partnerů to nezvládne. Jak člověk stárne, mění se přístup k výchově. Navíc je každé dítě jiné a vyžaduje jiný přístup. S tím mají rodiče někdy problém.“

„ Chodí ke mě pět minut po dvanácté, a je to těžké spravit. Někdy si myslí, že je problém v dítěti, a přitom si oni neumí poradit s tou rozdílností,“ poznamenává dětská psychiatrička Lucia Vašková.

Kdy zajít za odborníkem? Musí být rodič, který žije s dítětem sám, přísnější? Do jaké míry mohou zasahovat do výchovy prarodiče?

Spustit audio

Související