Richard Hindls: Přes všechny výhrady k 40miliardovému schodku jsme na tom dobře
Ani Evropská unie nedělá všechno, co by měla, hodnotí ekonom a statistik. My máme vysoký růst HDP a nejnižší nezaměstnanost v Evropě. V dluhu jsme na třetím nebo čtvrtém místě.
„My jsme země, která má velmi nízký dluh. Kolem 30 %. Přes všechny výhrady k 40miliardovému schodku máme velmi nízký deficit v rozpočtu. Máme sice teď trošku větší inflaci a nedaří se nám ji zkrotit, ale nemyslím si, že by to byla nějaká tragédie,“ hodnotí uplynulý rok Richard Hindls.
EU sama nedělá, co by měla
„Evropská unie sama nedělá všechno, co by měla,“ upozorňuje Hindls v pořadu Jak to vidí. „Pro přijetí eura je závazná výše podílu státního dluhu na hrubém národním produktu 60 % Evropská unie se ale jako celek pohybuje kolem 80 % a eurozóna je na 86 %.“
„Takže samotné země eurozóny nesplňují maastrichtská kritéria. Francie, Španělsko, Itálie, Řecko vůbec,“ vypočítává. „Německo se teď vymanilo. Má pět let vyrovnaný rozpočet a dostalo se možná už pod hranici 60 %.“
Česko si docela dobře si vede i v konkurenceschopnosti. Podle Světového ekonomického fóra se v žebříčku asi 130 zemí pohybujeme kolem 30. místa. „Teď jsme si sice lehce pohoršili. Asi o dvě místa. Ale to nepovažuji za podstatné.“
V jednom kritériu jsme absolutně nejlepší
„Před námi je většina vyspělých zemí. Singapur, USA, Hongkong.“ Žebříček se sestavuje na základě 12 ukazatelů. „Zajímavé je, že v jednom z nich jsme úplně nejlepší. A to jsou makroekonomické charakteristiky.“
„Máme vysoký růst hrubého domácího produktu a nejnižší nezaměstnanost v Evropě. V dluhu jsme na třetím nebo čtvrtém místě a držíme se velmi stabilně. Stejně tak z hlediska deficitu. Máme velmi konsolidovaný bankovní sektor, velmi odolný vůči stresovým zátěžím.“
Nejhorší jsme ve fungování státní správy
„Na druhou stranu jsou tam charakteristiky, ve kterých jsme horší. A to je třeba fungování státní správy. Máme taky určité problémy v oblasti regulace trhu,“ dodává Hindls v pořadu Jak to vidí.
Další témata rozhovoru: přijetí eura; nové napětí kvůli plynovodu Nordstream II; sčítání lidu.
Související
-
Ilona Švihlíková: Euro je chyba. Podívejte se, kdo z něj profituje
Euru chybí základní architektura měny. Nemá ani rozpočet. A neexistuje způsob, jak se ho zbavit. Co eurozóna jednou schvátí, už nikdy nenavrátí.
-
Richard Hindls: Přijetí eura u nás je už jen výsostně politickým rozhodnutím
25 let po rozdělení české a slovenské měny je česká koruna jednou z nejstabilnějších měn ve střední Evropě. Proto si pořád tolik lidí přeje její zachování?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.