Ilona Švihlíková: Euro je chyba. Podívejte se, kdo z něj profituje
Euru chybí základní architektura měny. Nemá ani rozpočet. A neexistuje způsob, jak se ho zbavit. Co eurozóna jednou schvátí, už nikdy nenavrátí.
Guvernér centrální banky Maďarska Gyorgy Matolcsy označil euro za strategickou chybu. Jednotliví členové eurozóny by podle něj měli mít možnost v příštích desetiletích euro opustit. A ti, kteří zůstanou, by se měli pokusit vytvořit udržitelnou globální měnu.
„Já si myslím, že má pravdu,“ přizvukuje ekonomka Ilona Švihlíková. „On se odvolává na to, že euru chybí základní architektura. To, co normálně doprovází silnou měnu. Že máte ministra financí, že máte rozpočet. Opravdový rozpočet a ne 1 % hrubého národního důchodu. To je směšná cifra.“
Co euro schvátí...
„Euro si hraje na jednotnou měnu, ale vlastně mu k tomu chybí všechno to, co ty ostatní měny doprovází. Ať už je to americký dolar, japonský jen nebo čínský jüan,“ vysvětluje Švihlíková v pořadu Jak to vidí.
Matolcsy v nedělním vydání listu Financial Times upozorňuje, že v eurozóně neexistuje žádný proces exitu, odchodu. „Představa, že co eurozóna jednou schvátí, už nikdy nenavrátí, je upřímně řečeno dost děsivá,“ souhlasí Švihlíková. „Když někam vlezu, mělo by být jasné, jak v případě nutnosti odejít.“
Kdo z eura profituje?
„Zároveň se odvolává na studii Centra pro ekonomii a politiku, kde použili novou metodologii na spočtení toho, kdo z eura profituje. A nikoli překvapivě jim vyšlo, že z eura má největší prospěch Německo a Nizozemsko. Na opačné straně je samozřejmě Itálie, která absolutně není schopná euro zvládat.“
Jak by vypadala ekonomika Evropské unie bez eura? „Já myslím, že docela dobře. Podívejte se, jaké obchodní toky mají země eurozóny třeba právě se zeměmi, jako je Polsko, Česká republika nebo Maďarsko. Jsou tu nějak oslabené ty obchodní toky? Naopak jsou možná až moc intenzivní.“
„Představa, že k fungování jednotného vnitřního trhu nutně potřebujete společnou měnu, je chybná. Nepotřebujete vůbec,“ ujišťuje ekonomka. „Pokud ale máte společnou měnu, které chybí všechno ostatní, co tvoří základ měnové politiky, je to prostě velmi nedokonalé.“
Další témata rozhovoru: evropské dotace; kdo profituje z eura; pozice Maďarska v EU; vývoj mezinárodního obchodu; deglobalizace; růst voličů extrémistické AfD v Německu; úspěch neofašistické strany v Itálii.
Související
-
Richard Hindls: Přijetí eura u nás je už jen výsostně politickým rozhodnutím
25 let po rozdělení české a slovenské měny je česká koruna jednou z nejstabilnějších měn ve střední Evropě. Proto si pořád tolik lidí přeje její zachování?
-
Ilona Švihlíková: Řecko nemělo na euro nikdy přistoupit
Eurozóna se nachází na kraji rozpadu. Řecko je dost blízko tomu, aby jako první stát z unie vystoupilo. Jaký to bude mít dopad?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka