Politolog Just: Více lajků než Langšádlová? Sto dní hájení Ženíškovi nikdo z TOP 09 nedá. Úkolem je zvýšit preference strany

13. květen 2024

Po bezmála dvou týdnech od rezignace Heleny Langšádlové a hledání jejího nástupce se TOP 09 napodruhé pokusí obsadit post šéfa resortu pro vědu, výzkum a inovace. Nominaci poslance Marka Ženíška již schválil výkonný výbor strany. Jde o ideálního kandidáta pro uklidnění situace? Politolog Petr Just se ještě vyjádří k problematice publikování v predátorských časopisech a zamyslí se i nad tím, kde končí humor v politice.

„Pan Ženíšek je v první řadě politický kandidát, což není na škodu. Samozřejmě je vždycky dobré, pokud mají politici i vhled do oblasti, kterou řídí, ale musíme si uvědomit, že hlavní poselství, které ministr má, je politicky, to znamená v parlamentu, prosazovat agendu vlády v tom daném sektoru,“ říká v pořadu Jak to vidí... politolog Petr Just.

Dosavadní předseda sněmovního zahraničního výboru má s vysokou politikou mnohaleté zkušenosti. „A právě sněmovní zkušenost naznačuje, že by mohl být schopen prosazovat agendu v parlamentu, protože tam má dostatečně pevnou pozici. V tomto ohledu byla volba pana Ženíška jednou z těch lepších voleb.“

Setrvačnost, kontinuita... a lajky?

Marek Ženíšek v pozici vystřídá Helenu Langšádlovou, která na post rezignovala kvůli názoru vedení TOP 09, že dostatečně nemedializovala svoje výstupy a úspěchy.

Čtěte také

„Jak bude komunikovat a jak bude svoje výsledky prodávat na veřejnost pan Ženíšek, je zatím otázka. Sám mám trochu jiný názor na to, jestli je nutné, aby ministr měl hlavně lajky na sociálních sítích. Co se ale týče obsahu, pan Ženíšek se již nechal slyšet, že chce navázat na práci, kterou započala paní ministryně. Z pohledu fungování sektoru tedy předpokládám setrvačnost a kontinuitu.“

Kromě vědy a výzkumu má ale Ženíšek hlavně pomoct upadajícím preferencím strany. „Cílem TOP 09 je nesporně posílit viditelnost svého ministra a zlepšit povědomí o tom, co v oblasti, za kterou mají ve vládě zodpovědnost, dělají, a tím pádem i zlepšit svoje preference. Sama o sobě ale výměna ministra ještě nemusí automaticky znamenat změnu kurzu. Pan Ženíšek ještě není ani ve funkci a už se na něj ze strany vedení kladou vysoké nároky. Sto dnů hájení mu asi nikdo nedá, naopak se od něj bude očekávat, že začne fungovat od první minuty.“

Reakce na kritiku

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové musí strana umět reagovat na kritiku, čímž by se podle ní měly inspirovat i další strany vládní koalice. Skončit by podle ní měl ministr školství za hnutí STAN Mikuláš Bek.

Čtěte také

„Příliš šťastné vyjádření to nebylo. Podobná vyjádření v médiích koaliční soudržnosti neprospívají. Výtka měla nejdříve zaznít na jednání koaličních představitelů. Nicméně personální změny nejsou jedinými reakcemi na pokles preferencí, domnívá se Just.

Vláda podle něj například může celkově zlepšit komunikační styl, může ale i přehodnotit některé programové aspekty. „Není to nic neobvyklého. Společnost je dynamická a politická, ekonomická a bezpečnostní situace se mění. Od doby, kdy vláda nastoupila, se řada věcí proměnila, takže by jí asi nikdo nevytýkal, kdyby na to reagovala například proměnou některých svých programových bodů,“ uzavírá politolog.

autoři: Zita Senková , Petr Just , opa
Spustit audio

Související