Richard Hindls: Pod tlakem sankcí nebude trpět jen obyčejný Rus. Citelný zásah dostane i Evropa
Evropská unie dnes bude v reakci na ruské válečné zločiny projednávat další návrh sankcí. K dosavadním čtyřem balíkům s cílem omezit zdroje Putinova režimu má přibýt další. Nakolik dosavadní protiruské sankce fungují? A jak moc ovlivní Evropu? V audiozáznamu ještě zazní téma, jak ruská agrese změnila ukrajinskou ekonomiku, jak zajistit export potravin z východu, nebo to, jak si ekonomicky vede Maďarsko.
Unijní sedmadvacítka hodlá mimo jiné přikročit k zákazu dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem sankcí je také znemožnit ruským dopravcům využívat přístavy a silnice v Evropě. Omezen má být i export ruských produktů a obchodování se čtveřicí velkých ruských bank, na které se dosud unijní sankce nevztahovaly. Pokud bude návrh pátého balíku schválen, mohly by nové sankce začít platit již tento týden.
Čtěte také
„I když se zdá, že dosavadní sankce Rusko od agrese neodradily, nepochybně účinek mají. Ochromují ruskou ekonomiku, dopadají nejvíce na běžného občana, ale nemyslím si, že by to zatím zasáhlo do hlav těch, kteří v Rusku rozhodují,“ obává se v pořadu Jak to vidí... ekonom Richard Hindls.
„Rusko má totiž evidentně svůj válečný plán, který hodlá dotáhnout do konce. Že to ruskou ekonomiku poškodí, že ji to na řadu let vyřadí z běžného ekonomického a společenského života, je ale úplně nepochybné,“ pokračuje.
Evropa zaplatí
Pod tlakem sankcí ale bude podle Hindlse trpět i Evropa. „Už jenom z toho důvodu, že závislost na ruské energetice, plynu a nerostném bohatství je velmi citelná. A to je důvod, proč se k sankcím některé členské země jako třeba Německo staví rezervovaně.“
Čtěte také
„Vůbec se mi zdá, že Evropa se zatím ve věci sankcí příliš neorientuje a přistupuje k opatřením po kapkách. Pořád se čeká na nějaké řešení. Citelně se teď ukazuje, jak je Evropská unie nejednotná. Její zahraniční politika, měnová a fiskální politika jsou nejednotné. Proto to bude Evropa, která za to zaplatí. Ať už třeba zpomalením ekonomiky nebo rozkolísáním rozpočtu v jednotlivých zemích.“
Daleko méně to podle ekonoma postihne Spojené státy nebo zbytek světa. „Ze všeho nejméně to postihne Čínu, která na tom dokonce může vydělat. Její pozice ve světové ekonomice i ve světové politice určitě neutrpí.“
Zpátky ve hře
Přestože jsou sankce citelné, Rusko stále nachází cesty, jak se z problémů vymanit. „Posledním takovým nástrojem, jak se vrátit do hry, je prodávání ruského zboží, především ruského plynu, v rublech. Cílem je, aby se ruský rubl, který válečnou vřavou výrazně spadl, zase vzpamatoval.“
Pokud by k takovému prodeji skutečně došlo, kurz rublu by udávala ruská banka nebo ruské ministerstvo financí. „Tento kurz ale samozřejmě nebude reálný. Nebude odpovídat tomu, co se v současné době v ekonomice Ruska děje. Nepochybně ale ruská ekonomika nějakým způsobem funguje. Jak to ale bývá obvyklé, základní sankce vždycky budou nejvíce dopadat na běžného občana.“
Související
-
Břetislav Tureček: Nahradí ruskou ropu ropa arabská? Ve hře jsou hlavně politické zájmy zúčastněných
V reakci na ruský útok na Ukrajinu zakázaly USA dovoz ruské ropy. V důsledku toho stoupla její cena až na 130 dolarů za barel. Nahradí ruskou ropu ropa arabská?
-
David Storch: Potravin bude kvůli výpadku ukrajinského obilí méně. Green Deal ale válku přežije
Evropská unie je kvůli válce na Ukrajině nucena přehodnotit svoji energetickou závislost na ruských surovinách. Co by následovalo po odstřižení ruského plynu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.