Břetislav Tureček: Nahradí ruskou ropu ropa arabská? Ve hře jsou hlavně politické zájmy zúčastněných
V reakci na ruský útok na Ukrajinu zakázala americká administrativa dovoz ruské ropy. V důsledku toho stoupla její cena až na 130 dolarů za barel. Nahradí ruskou ropu ropa arabská? Proč všechna jednání zatím selhala a limity těžby nebyly navýšeny? V audiozáznamu ještě zazní, jak na situaci na Ukrajině reaguje Blízký východ, jakou roli v mírových jednáních hraje Izrael, i to, jak se státy stavějí k uplatňování mezinárodního práva.
„Co se týče ropy, sledujeme velice komplexní hru, ve které nejde jenom o to, kdo může kolik ropy vytěžit a exportovat na jiné trhy a nahradit ruský výpadek. Sledujeme i hru, která má velice politickou a geostrategickou rovinu,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... odborník na Blízký východ z Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček.
„Jak víme, Saúdská Arábie je dlouhodobě zásadním spojencem Američanů. Prodává jim ropu, nakupuje od nich zbraně. Nicméně Bílý dům se už několik týdnů snaží sjednat telefonický hovor mezi americkým prezidentem a saúdskoarabským korunním princem a vedením Spojeným arabských emirátů. Tyto dvě monarchie se ale odmítají s Bidenem bavit.“
Ideály versus zájmy
Jak vysvětluje Břetislav Tureček, arabské mocnosti teď využívají situace a trestají Američany za věci, které sahají až před současnou ukrajinskou krizi. „Saúdské Arábii například vadí, že Američané přestali schvalovat její válku v Jemenu. Vadí jí i to, že Američané chtějí konečně dojednat jadernou dohodu s Íránem.“
Čtěte také
A do toho přichází snaha přimět arabské země, aby zacelily propad ropy na světových trzích a cena ropy klesla.
„Najednou ale vidíme, že všechno souvisí se vším. Jsme v situaci, kdy máme technické požadavky, ale má to i politické souvislosti. Mnohdy jsou dokonce naše ideály v kontrastu s našimi zájmy. Američané teď například uvažují o vylepšení vztahů s Venezuelou, která byla dlouho na americkém blacklistu.“
Ropa nevyschla
Ropy je tedy pořád ve světě dost. Rezervy mají i Američané, kteří dnes patří ke špičkovým světovým producentům ropy. „Sami Američané si tak mohou zvednout i svoji vlastní těžbu. Nicméně svět je labilní, všechno souvisí se vším a vidíme, že ropa má cenu nejen finanční, ale zjevně i politickou.“
Dá se alespoň odhadnout, jak dlouho bude cena ropy kolísat? „Platí, že i producenti mají zájem na tom, aby se ropa prodávala. Jde tedy o krátkodobá gesta. Vždy nakonec dojde k nějaké dohodě. Pokaždé po krizích tohoto typu cena ropy spadla, ať to bylo po válce v Iráku, v době Arabského jara nebo u činnosti Islámského státu. Ropa je společný zájem všech,“ uzavírá Břetislav Tureček.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 10. března 2022
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
-
Evropská unie se chystá zbavit závislosti na ruském plynu. Může to ale trvat roky
Evropská komise představí v úterý plán, jak urychlit snižování závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska. Reaguje tak na ruskou invazi na Ukrajinu i na vysoké ceny energií.
-
Německá ministryně zahraničí: Zákaz dovozu ruské ropy do Německa by znamenal chaos
Taková situace by pro Kreml znamenala výhru, podotkla Annalena Baerbocková k tomu, proč vláda kancléře Olafa Scholze import ruské ropy nezakázala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka