Blbá nálada i únava z politiky. Také ale stabilita a absence skandálů, hodnotí uplynulý rok Kubičko
Rok 2024 se chýlí ke konci. V jaké kondici a s jakými očekáváními jsme do něj vstupovali? Které události na politické scéně patřily mezi klíčové? Co trápí českou veřejnost? A který problém opomíjejí všichni politici napříč celým politickým spektrem? Za uplynulým rokem se ohlédne komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.
„Do roku 2024 jsme vstupovali s velkým očekáváním a i přes všechny problémy to byl rok poměrně stabilní. Na domácí scéně nedošlo k žádným velkým otřesům. Fatální události jako války nebo atentáty se nás nedotkly. A i když jsme měli troje volby, které rozhodně něco signalizovaly, je česká vláda navzdory všem předpokladům stabilní,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.
Fialova drahota?
K dobru lze podle něj vládě přičíst pokus o několik reforem, byť šlo hlavně o drobné změny v systému, které vyvolaly spíše nevoli. „Volby ukázaly, že vláda nemá příliš velkou popularitu. Kvůli nenaplněným slibům i kvůli reformám, které sice byly potřebné, ale byly učiněny polovičatě. Na popularitě tak získává opozice. Otázkou roku bude, zda hnutí ANO dokáže získat dostatek koaličních partnerů, aby mohla vzniknout příští vláda.“
Čtěte také
Premiér Petr Fiala přesto před několika dny řekl, že kabinet má splněno na 93 % ze svého programového prohlášení. „Jak toto vypočítal, nevím. Když totiž zmiňoval neúspěchy vlády, mluvil o potřebě daňové brzdy, kterou vláda nemůže splnit. Podle mého názoru ale toto českou veřejnost vůbec nepálí. Kdybych se kohokoli na ulici zeptal, co mu chybí na české politické scéně, tak se obávám, že daňová brzda to asi nebude.“
To, co českou veřejnost trápí, jsou podle komentátora hlavně vysoké ceny energií a obecná drahota. O tom se ale premiér ve svém vánočním projevu příliš nezmiňoval. „Ceny energií opravdu dusí jak domácnosti, tak firmy, které zavírají své podniky, nebo dokonce odcházejí jinam. Politici sice společnost uklidňují, že ceny energií zase klesají, jenomže jde o tak astronomické výšky, že to příliš ovlivnit nemohou. Přesto jsou za celou situaci zodpovědní.“
Stabilita a absence skandálů
Dalším důležitým tématem, které je velmi podceňováno a o kterém se bohužel nezmiňuje ani opozice, je nedostupnost bydlení. „Mladí lidé dnes nejsou schopni, i když pracují, zaplatit si bydlení. Politici si neuvědomují, že toto je tristní pro každou společnost. Byl to i jeden z důvodů, proč padl komunistický režim. Současná vláda však s nedostatkem bydlení vůbec nic neudělala, naopak problém přehodila na Pirátskou stranu, kterou nakonec z kabinetu vyhodila.“
Čtěte také
Odchod Pirátů přesto Kubičko nepovažuje za příliš podstatný. „Vládní koalice tím přišla de facto o čtyři poslance. Celá věc tedy spíše svědčila o tom, že čeští politici neumějí komunikovat, což je i slabinou Petra Fialy. Přesto je jeho osobní zásluhou, že navzdory věcem, které se dějí kolem nás, si naše země zachovala stabilitu. Petr Fiala je sice považován za člověka, který je někdy mimo realitu a není příliš charismatický, na druhé straně je jeho politika konsensuální, což vede ke stabilitě.“
Jeho zásluhou je podle komentátora i to, že se koalice nerozpadla úplně. „Petr Fiala dokázal ustát i to, že má ve své vlastní straně řadu potenciálních kritiků, kteří mu vytýkají, že svým přístupem až rozmělňuje politiku ODS, která je třeba v sociálních věcech velmi krutá. Petr Fiala toto trošku otupěl a stranu udržel pohromadě. Stabilita a absence skandálů je v politice velmi podstatná...,“ dodává Radko Kubičko.
Související
-
Politolog Just: Achillovou patou našich vlád je komunikace. Dohnalo to i kabinet Petra Fialy
Vláda Petra Fialy čelí podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění negativnímu hodnocení. Hůře na tom byl pouze Nečasův kabinet v roce 2013. Co je důvodem kritiky?
-
Politolog Just: Krach jednání o důchodové reformě není neúspěch prezidenta. Chybí vůle obou stran
Opoziční hnutí ANO zrušilo účast na plánovaném jednání o důchodové reformě, svolané prezidentem Petrem Pavlem. Co to vypovídá o české politické scéně?
-
Ekonom Hindls: Ceny potravin v Evropě klesají. U nás se místo toho vede zákopová válka
Spotřebitelé v Česku čelí výraznému zdražování potravin, i navzdory tomu, že ceny v okolních státech setrvale klesají. Do jaké míry může cenotvorbu ovlivnit stát?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.