Rakovina prsu? Včasný záchyt nemoci je klíčový. Mamografické vyšetření nebolí a hradí jej pojišťovna
Rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen. Ročně na ni zemře okolo 1600 žen. Je osvěta dostatečná? Je sonografické a mamografické vyšetření dostatečnou prevencí? A komu hradí vyšetření pojišťovna?
„Přestože osvěta vzrostla, počet žen, které chodí na pravidelné kontroly, zůstává stále stejný. Vyšetřit se nechává pouhých 60 % žen,“ potvrzuje vedoucí EUC Mamocentra v Pardubicích Edita Šáblová.
Čtěte také
Včasný záchyt nemoci je přitom klíčový. „Cílem je zjistit nádorové onemocnění prsu v prvním stadiu, to znamená co nejmenší. Ne vždy se to povede, zejména tehdy, když má žena nádor hluboko v prsu a nemá žádné obtíže. Pokud je ale onemocnění v povrchových vrstvách a žena přijde včas, můžeme jí nabídnout v léčbě daleko více a samozřejmě i výsledek je daleko úspěšnější.“
Statistiky přitom hovoří jasně. Pokud se nádorové onemocnění najde v počátečním stadiu, procento vyléčení, respektive pětiletého přežití, je přes 95 %.
Zbytečný strach
Důvod, proč ženy preventivní vyšetření odkládají, je ale podle lékařky různý. Některé ženy se domnívají, že se jich problém netýká, jiné podléhají různým zkazkám o mamografickém vyšetření, které kolují ve společnosti. Spousta žen se také jen bojí, že i když nemají žádné obtíže, nemoc jim bude diagnostikována.
Čtěte také
„Nutné je však říct, že mamografické vyšetření nebolí. Ženám nad 45 let je hrazeno jednou za dva roky ze zdravotního pojištění. Dávky rentgenového záření, kterým je žena vystavena, jsou minimální. Komprese, tedy stlačení prsu, nutná k diagnostice, je velmi krátkodobá, v řádu jedné dvou sekund,“ uklidňuje vedoucí mamografického centra.
Doplňujícím vyšetřením je pak ultrazvuk, kterému se žena podrobuje, pokud je potřeba osvětlit nebo verifikovat nález z mamografu. „Vyšetření se provádí vleže, kdy lékařka či lékař ultrazvukovou sondou ženu vyšetří. Základním vyšetřením u žen ve screeningovém programu je ale mamograf. Pozitivní je, že mamografické vyšetření už není omezeno stářím, přijít mohou i ženy starší. Pokud chce přijít žena mladší 45 let, je vítána, protože nám dává najevo, že o sebe dbá. Vyšetření si ale musí uhradit sama.“
Samovyšetření jako součást prevence
Součástí prevence je i samovyšetření prsů doma. Ideální doba pro samovyšetření je podle lékařky týden po menstruaci. „Nejdůležitější je znát své prsy, protože při prevenci jde o to, všimnout si, že je něco jinak. Může jít o hmatatelný problém, změnu na kůži nebo výtok z bradavky. Proto tu hraje velkou roli rodina, kdy maminky by měly svým dcerám samovyšetření ukázat, aby si na to dívky zvykly,“ dodává Edita Šnáblová.
Související
-
Typickou adeptkou na rakovinu prsu je vystresovaná workoholička, varuje mamodiagnostik Jan Daneš
Psychosomatika u nádorů prsu je prý velmi důležitá. „Příliš vystresovaným a vytíženým ženám se snažím domluvit,“ vysvětluje mamodiagnostik v Blízkých setkáních.
-
Lék na rakovinu prsu už testujeme na pacientech. Za rok ale nebude, říká chemik a biolog Jiří Neužil
Najít lék proti rakovině je snem mnohých vědců. Chemik a biolog Jiří Neužil se nádorovými chorobami intenzivně zabývá. Jak daleko je ještě od zázračného léku?
-
V půlce života jsem začínala od nuly. Zrcadlo zakladatelky mamma center Miroslavy Skovajsové
Svůj život zasvětila ženskému prsu. A ne jednomu. Její mamografická centra dnes navštěvují tisíce klientek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.