Geny BRCA 1 a BRCA 2 znamenají zvýšené riziko rakoviny. Vyšší záchyt znamená možnost úspěšnější léčby
Geny BRCA 1 a BRCA 2. Pokud zdědíme některý z těchto genů, znamená to celoživotně zvýšené riziko vzniku rakoviny, především prsu a vaječníků. Novinkou je vyšší záchyt žen takto geneticky zatížených a možnost úspěšnější a rychleji započaté léčby. Pozvání Šárky Volemanové přijal MUDr. Filip Frühauf, Ph.D., onkogynekolog Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze u Apolináře a také paní Eva, která je nositelkou jedné ze zmíněných genetických mutací.
Související
-
Nemám čas umřít. Chci bojovat. To si říkala Ilona Mančíková, která si prošla rakovinou plic
Diagnostikovali jí rakovinu plic. „Jako celoživotního nekuřáka mě diagnóza zaskočila. Netušila jsem, že se tato nemoc týká i nekuřáků,“ vzpomíná.
-
Umělá inteligence v mamografii. Medicína nabízí tzv. třetí čtení výsledku vyšetření
Umělá inteligence působí i v mamografii. Medicína nabízí novinku v podobě tzv. třetího čtení výsledku vyšetření umělou inteligencí.
-
Genová terapie: unikátní novinka v onkologii. Personalizovaná léčba očima odbornice i pacienta
Lék, který přemůže rakovinu? Novinka v onkologii na základě genetického kódu a rozboru genetické struktury u jednotlivého pacienta určí léčbu vhodnou přímo pro něj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.