Profesor Vladimír Beneš je jednou z nejvýraznějších osobností medicíny. Zaměřuje se na neurovědy
Ve speciálním dílu se setkáme s jednou nejvýraznějších osobností současné medicíny. Pozvání Šárky Volemanové přijal prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., přednosta Ústavu klinických neurooborů Ústřední vojenské nemocnice Praha. I on si mohl zvolit a k rozhovoru přizvat člověka jemu z nejbližších. V jednom studiu společně s ním usedne i jeho syn, doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.
Související
-
Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky
Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega David Netuka.
-
Ruce musí mít neurochirurg pořád jisté. „Trénuji doma na kuřecích křídlech,“ uvádí Jan Klener
„S kardiochirurgy se špičkujeme, co je pro lidský organizmus důležitější. Ale my máme neprůstřelný argument, že srdce je pouhá pumpa, kdežto mozek superpočítač,“ směje se.
-
Někdy musíme dětem část mozku vzít. Její funkci ale přebere jiná část, vysvětluje neurochirurg Beneš
Neurochirurg Vladimír Beneš nejmladší stanul v čele oddělení, které před půl stoletím zakládal jeho dědeček. Je přednostou Neurologické kliniky v Motole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.