Typickou adeptkou na rakovinu prsu je vystresovaná workoholička, varuje mamodiagnostik Jan Daneš
Psychosomatika u nádorů prsu je prý velmi důležitá. „Příliš vystresovaným a vytíženým ženám se snažím domluvit,“ vysvětluje mamodiagnostik v Blízkých setkáních. Jak často doporučuje mamograf a sonografické vyšetření? Kdy provádět samovyšetření prsu? Jakou má zkušenost s vyhořením?
„Typickou adeptkou na rakovinu prsu je vystresovaná žena, workoholička, která často bývá i nespokojená v partnerském vztahu. Mám zkušenosti s ženami, kterým sdělíme diagnózu rakoviny a ony u toho telefonují a řeší pracovní záležitosti.“
„Snažím se takovým ženám domluvit, aby přehodnotily svůj život, oddělily práci a odpočinek, držely si volné víkendy. Nesprávný životní styl je jeden z rizikových faktorů pro vznik rakoviny prsu,“ upozorňuje odborník.
Pravidelná vyšetření jsou zásadní
Profesor Jan Daneš se také setkává s tím, že epidemie covidu paralyzuje spoustu žen, které nechodí na preventivní vyšetření. Vyšetřoval například starší paní s velmi pokročilým nádorem.
„Na mojí otázku, proč nepřišla dříve, odpověděla, že se obávala, že dostane covid. To je právě špatně. Jeden z našich apelů je, aby lidé tato vyšetření nezanedbávali, protože jejich pravidelnost je úplně zásadní,“ uzavírá mamodiagnostik.
Související
-
Podle onkologa Jana Vydry se s nádorem dá žít. „S některým i hodně dlouho“
Rakovina je obávaná diagnóza. Přesto existují nové léčebné metody i objevy, které dávají naději. V Blízkých setkáních o nich mluvil specialista Jan Vydra.
-
Lék na rakovinu prsu už testujeme na pacientech. Za rok ale nebude, říká chemik a biolog Jiří Neužil
Najít lék proti rakovině je snem mnohých vědců. Chemik a biolog Jiří Neužil se nádorovými chorobami intenzivně zabývá. Jak daleko je ještě od zázračného léku?
-
Josef Koutecký: Protože jsem teď zůstal sám
V sobotu 6. července 2019 zemřel Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu. Bylo mu 88 let. Připomeňte si ho v emotivním rozhovoru z července 2016.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.