Typickou adeptkou na rakovinu prsu je vystresovaná workoholička, varuje mamodiagnostik Jan Daneš

25. leden 2022

Psychosomatika u nádorů prsu je prý velmi důležitá. „Příliš vystresovaným a vytíženým ženám se snažím domluvit,“ vysvětluje mamodiagnostik v Blízkých setkáních. Jak často doporučuje mamograf a sonografické vyšetření? Kdy provádět samovyšetření prsu? Jakou má zkušenost s vyhořením?

„Typickou adeptkou na rakovinu prsu je vystresovaná žena, workoholička, která často bývá i nespokojená v partnerském vztahu. Mám zkušenosti s ženami, kterým sdělíme diagnózu rakoviny a ony u toho telefonují a řeší pracovní záležitosti.“

„Snažím se takovým ženám domluvit, aby přehodnotily svůj život, oddělily práci a odpočinek, držely si volné víkendy. Nesprávný životní styl je jeden z rizikových faktorů pro vznik rakoviny prsu,“ upozorňuje odborník.

Pravidelná vyšetření jsou zásadní

Profesor Jan Daneš se také setkává s tím, že epidemie covidu paralyzuje spoustu žen, které nechodí na preventivní vyšetření. Vyšetřoval například starší paní s velmi pokročilým nádorem.

„Na mojí otázku, proč nepřišla dříve, odpověděla, že se obávala, že dostane covid. To je právě špatně. Jeden z našich apelů je, aby lidé tato vyšetření nezanedbávali, protože jejich pravidelnost je úplně zásadní,“ uzavírá mamodiagnostik.

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související