Podle onkologa Jana Vydry se s nádorem dá žít. „S některým i hodně dlouho“
Rakovina je obávaná diagnóza. Přesto existují nové léčebné metody i objevy, které dávají naději. V Blízkých setkáních o nich mluvil specialista Jan Vydra.
„Hezké je na onkologii to, že u ní pořád nastává pokrok. A je dobře viditelný.“ Optimismus je podle něj na místě. „S nádorem se dá žít. S některým i hodně dlouho,“ ujistil Jan Vydra moderátorku Terezu Kostkovou.
Mezi nejnadějnější metody léčby patří imunoterapie – využití vlastního imunitního systému. „Tady je důležité rané dětství. Tam se vytváří rozpoznávání, co je tělu vlastní a co cizí. A to je imunita.“ Podle Vydry se to s hygienou u dětí nemá přehánět.
Střevo určuje
„Souvislost se vznikem nádoru má to, jak máte osídlená střeva. Spousta bakterií žije ve střevech a právě složení těch bakterií je mírně odlišné u těch, co dobře překonávají rakovinu a u těch, co ji překonávají špatně.“
A dobrá zpráva: „My dnes umíme bakterie od té optimistické varianty přenést člověku, který má ty bakterie špatné.“
Jaké jsou největší mýty? Co soudí o alternativních metodách léčby? Jaké to je s vývojem vakcíny?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.