Pranostiky dnes musíme brát s rezervou, ale na Medarda bych věřil, směje se meteorolog Michal Žák
„Je pravda, že ledoví muži dnes už příliš neplatí. Pranostiky se hodně změnily,“ vysvětluje meteorolog v Blízkých setkáních na Dvojce. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas. Pořadu můžete dát právě teď svůj hlas v anketě Podcast roku.
„S ledovými muži je to ošemetné. Jejich platnost skončila již v průběhu minulého století. Studený vzduch a mrazíky se stále vyskytují, ale přicházejí dříve,“ vysvětluje meteorolog Michal Žák. Velmi často se jich mohou zahrádkáři a zemědělci dočkat již koncem dubna. „Což souvisí s celkovou změnou klimatu. Jejich riziko není menší, naopak roste, protože se posouvá vegetační sezóna,“ doplňuje v rozhovoru.
„Dnes už pranostiky musíme brát trochu s rezervou. Naopak pranostice Medardova kápě můžeme věřit docela dobře i dnes,“ tvrdí meteorolog.
Příroda se umí přizpůsobit
„Příroda se změnám a výkyvům počasí umí přizpůsobit. Občas to ale nevychytá a dopady jsou dramatické i pro ni, nejen pro člověka. Pokud si nechceme nechat zničit úrodu, musíme se snažit dobře vybrat lokalitu pro pěstování,“ dodává meteorolog Michal Žák.
Změnilo se počasí v průběhu pandemie? Jaké je letošní jaro ve srovnání s loňským? Co je šotoušství?
Související
-
Největší problém jsou skleníkové plyny. Ruku v ruce s tím jde globální oteplování, říká Michal Žák
Jaký byl minulý rok pro meteorologa a klimatologa Michala Žáka? Co lze očekávat letos nebo v příštím desetiletí? A bude stále tepleji?
-
Jan Daňhelka: Na předpověď počasí má teď vliv i úbytek letadel
„Naše předpovědní modely to přímo neovliňuje. Problém je to ale hlavně nad oceánem a Afrikou,“ říká hydrolog. Na jak dlouho dopředu se dá počasí spolehlivě předpovědět?
-
Jsme jedna z mála zemí na světě, která užívá pranostiky, upozorňuje biometeoroložka
Jaké bude počasí o letošních prázdninách? Kolik oborů má meteorologie? Jaká je spolehlivost předpovědí? Nejen na to se ptala Tereza Kostková biometeoroložky Dagmar Honsové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.