Jan Daňhelka: Na předpověď počasí má teď vliv i úbytek letadel
„Naše předpovědní modely to přímo neovliňuje. Problém je to ale hlavně nad oceánem a Afrikou,“ říká hydrolog. Na jak dlouho dopředu se dá počasí spolehlivě předpovědět?
Je pravda, že když teď létá méně letadel, je znatelně méně dat pro předpovědní modely? „Je to tak,“ přizvukuje v pořadu Jak to vidí... Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu. „Ne snad ale, že by to nějak zásadně ovlivňovalo výkonnost modelů nad Českou republikou.“
O kolik se modely zhoršily?
„Evropa má dat obecně velkou spoustu. Ať už pozemních nebo z balonových sond, které poskytují informace o tom, co se děje ve výšce jeden až deset kilometrů. Problém to je hlavně nad oceánem nebo nad Afrikou, kde ostatní informace chybí.“
„Tam byla letadla v podstatě jediným relevantním zdrojem informací o stavu atmosféry, které pak vstupovaly do předpovědních modelů. Zatím ale nevím o tom, jestli se dá vyčíslit, o kolik se předpovědi globálních modelů zhoršily,“ přiznává hydrolog na Dvojce.
Co je už nad možnosti předpovědí?
Na jak dlouho dopředu se tedy dá spolehlivě předpovědět počasí? „Někdy na den, někdy i na pět. Záleží hodně i na situaci,“ vysvětluje host Vladimíra Kroce. „Třeba v létě vlny veder se krásně předpovídají. Protože to je stabilní a nic se tam nemění. Tam se člověk moc splést nemůže.“
„Naopak v období, kde je hodně změn, je samozřejmě obtížnější předpovídat. Taky záleží, co považuje za spolehlivé určení. Na jaké prvky se koukáme. Říct přesně kolik na kterém místě naprší v milimetrech, to je opravdu nad možnosti současné vědy. A já si myslím, že vždycky bude.“
„Atmosféra je natolik chaotický systém, že nikdy nebudeme schopni ho popisovat do absolutního detailu. Ale třeba myslím, že jsme velice dobře schopní indikovat, že dojde k nějaké změně nebo že budou přicházet intenzivní srážky, které mohou přinášet riziko povodní.“
Další témata rozhovoru: medikán; hurikán Beta; sucho; přesnost předpovědi počasí; vliv úbytku letadel na předpovědi počasí; astronomický podzim; zemětřesení v Chorvatsku; tání ledu a sněhu v Antarktidě.
Související
-
Hydrolog Jan Daňhelka: Je opravdu větší sucho než v roce 2018?
„Hydrologické sucho pokračuje,“ říká v pořadu Jak to vidí... mimořádný host. Co pojem hydrologické sucho znamená? Jak se sucho vyhodnocuje? A kolik by teď mělo napršet?
-
Jan Daňhelka: Propršené prázdniny byly dřív běžné. Zdá se, že se vracíme k normálu
Horké dny střídané prudkými dešti, občas bouřka. Jde o typické středoevropské léto, kterému lidé už odvykli? A lze z toho usuzovat, že nás čekají vlhčí roky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.