Jan Daňhelka
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Co dělám mimo rozhlas:
Pracuji se svými kolegy na zajištění hydrologické služby České republiky, od měření kvantitativního a kvalitativního stavu povrchových a podzemních vod, přes jeho vyhodnocení a předpovědi povodní sucha a vodních zdrojů.
Na mezinárodní úrovni jsem předsedou Hydrologického koordinačního panelu Světové meteorologické organizace (WMO), kde je mou rolí koordinace zajištění naplňování hydrologických aktivit organizace. Kromě toho se snažím trochu bádat a hodně se učit.
hydrologie, historie a rodina.
Všechny články
-
Jan Daňhelka: V roce 2002 by v Českém Švýcarsku takhle nehořelo. Může za to změna klimatu
V roce 2002 pustošily Česko ničivé povodně. Ovšem tam, kde se před 20 lety valila stoletá voda, letos hořelo. Co nás naučily povodně a co nás učí aktuální katastrofa?
-
Hydrolog Jan Daňhelka: Čeká nás hodně teplé léto?
Mezinárodní studie zkoumala proměny srážek od roku 1901 do roku 2018 v celé Evropě. Co vypovídá o srážkovém režimu v Česku? A čeká nás hodně teplé a suché léto?
-
Jan Daňhelka: Že máme v Česku dost vody je mýtus. V Evropě jsme na vodu jedni z nejchudších
Jak vytvořit spolehlivý systém sezónních predikcí počasí? Jaké mýty kolují mezi veřejností ohledně počasí? Jaké mohou být dopady války na Ukrajině na životní prostředí?
-
Jan Daňhelka: Poslední ladovská zima byla v roce 2006. Dílčí tání je dnes opravdu častější
„Střídání teplot v průběhu zimy se u nás vyskytovalo vždy. Problémem ale je, jak často se to teď stává,“ upozorňuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.
-
Hydrolog Jan Daňhleka: S počasím jsme na tom teď výborně. Je to vidět na vegetaci
Pět let se u nás budoval srážkový deficit. „Teď ale sucho není tím problémem, který bychom měli,“ směje se odborník z Českého hydrometeorogického ústavu.
-
Zelená Sahara? Adaptační program funguje i tam, kde si to neumíme představit, říká hydrolog Daňhelka
Chudé státy afrického Sahelu jsou závislé na své krajině. Sahara však moc možností k přežití nedává. Postupující písečné duny se snaží už léta zastavit Velká zelená zeď.
-
Hydrolog Daňhelka: Tornáda v Evropě budou vždy nahodilá. Jejich předpovídání je ale za hranicí vědy
Tornádo, které v červnu řádilo na Břeclavsku a Hodonínsku, bylo výjimečné. Bralo životy i domy. Dá se za viníka tak silného tornáda ve střední Evropě označit změna klimatu?
-
Jan Daňhelka: Schopnost adaptace nám umožnila ovládnout planetu. Její plundrování ale musí skončit
Změny klimatu a oteplování bere většina vážně. Vyplývá to z průzkumu pro Český rozhlas Rozděleni klimatem. Jsou namístě obavy ze zániku civilizace? Co dělat pro změnu?
-
Jan Daňhelka: „Zašpuntování“ Suezského průplavu ukazuje, jak moc zranitelná tato dopravní tepna je
Doprava v Suezském průplavu, který týden blokovala obří nákladní kontejnerová loď, byla obnovena. Incident potvrdil světový význam kanálu, ale také jeho zranitelnost.
-
Jan Daňhelka: Návrat Bečvy do původního stavu je diskutabilní. Zřejmě vznikne úplně nový biotop
Kvůli otravě Bečvy kyanidem začala Česká inspekce životního prostředí kontrolovat 15 firem, včetně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí. Proč je tak těžké vypátrat viníka?