Jsme jedna z mála zemí na světě, která užívá pranostiky, upozorňuje biometeoroložka

1. červenec 2019

Jaké bude počasí o letošních prázdninách? Kolik oborů má meteorologie? Jaká je spolehlivost předpovědí? Nejen na to se ptala Tereza Kostková biometeoroložky Dagmar Honsové.

Místy, ojediněle, na většině území. To jsou termíny, které meteorologové často používají. Co to znamená? „Místy, to je do 30 % území. Ale člověk, který to slyší, si vezme deštník. A když ho nepotřebuje, tak řekne, že předpověď byla špatná,“ směje se Dagmar Honsová.

Dagmar Honsová

Radí používat aplikace, kde je možné zjistit, jak bude v tom konkrétním místě. Žádná aplikace vám ale nezprostředkuje pranostiky, které zpestřují předpovědi počasí v TV nebo rádiu. „Jsme jedna z mála zemí, která je ještě používá. Díky nim si uvědomujeme, jak se klima mění.“

Jak je na tom příroda s vodou? Bude se sucho prohlubovat? Jak to Dagmar Honsové klape v meteorologickém manželství s hydrologem Janem Daňhelkou?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.