Jsme jedna z mála zemí na světě, která užívá pranostiky, upozorňuje biometeoroložka

1. červenec 2019

Jaké bude počasí o letošních prázdninách? Kolik oborů má meteorologie? Jaká je spolehlivost předpovědí? Nejen na to se ptala Tereza Kostková biometeoroložky Dagmar Honsové.

Místy, ojediněle, na většině území. To jsou termíny, které meteorologové často používají. Co to znamená? „Místy, to je do 30 % území. Ale člověk, který to slyší, si vezme deštník. A když ho nepotřebuje, tak řekne, že předpověď byla špatná,“ směje se Dagmar Honsová.

Dagmar Honsová

Radí používat aplikace, kde je možné zjistit, jak bude v tom konkrétním místě. Žádná aplikace vám ale nezprostředkuje pranostiky, které zpestřují předpovědi počasí v TV nebo rádiu. „Jsme jedna z mála zemí, která je ještě používá. Díky nim si uvědomujeme, jak se klima mění.“

Jak je na tom příroda s vodou? Bude se sucho prohlubovat? Jak to Dagmar Honsové klape v meteorologickém manželství s hydrologem Janem Daňhelkou?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...