Žijeme v globálním světě. A počasí, které tady máme, se rodí v Arktidě, říká přírodovědec Josef Elster

15. únor 2016

Máme teplé zimy, horká léta a přívalové srážky. Jaké jsou příčiny těchto změn? Na to je složité odpovědět. Ale co je klíčovým prvkem, o tom má vedoucí centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jasno.

„Žijeme v globálním světě. Počasí, které tady máme, se rodí v Arktidě. Naše planeta je organismus a my jí musíme rozumět a snažit se jí pomáhat po všech stránkách,“ říká Josef Elster. Za sebou má skoro 30 expedic do Arktidy a Antarktidy.

„Přírodovědci a celá společnost cítí, že se něco mění. Máme teplé zimy, horká léta a přívalové srážky. Jaké jsou příčiny těchto změn, na to je složité odpovědět. Ale Arktida je klíčovým prvkem,“ myslí si. Z polárních oblastí jsou podle něj nejvíc ovlivněné člověkem Špicberky.

Rušné Špicberky

Těžba tam funguje dodnes a začal se vyplácet i turistický ruch. I když norská vláda prý už přijala řadu ochranných opatření. Možná i díky nim pořád existují na Špicberkách místa, kde nepotkáte člověka. Zato můžete potkat ledního medvěda.

„Každé to setkání je jiné a přináší novou zkušenost. Není to žádný míšánek. Je to alarm pro všechny na stanici. Nesmíme mu ublížit a občas musíme fungovat i v nějaké vzdálenosti od něj. Je to náročné.“

lední medvědi, medvěd

Čeští turisté = fabrika na průšvihy

Tohle si prý třeba vůbec neuvědomují čeští turisté. Na Špicberkách se chovají jako v Krkonoších, kde se nebojí zabloudit, protože na každém kroku narazí na hospodu s grogem a svařákem. „Na Špicberkách je ale pomoc komplikovaná a často nemožná. Snadno tam můžete zahynout.“

Jak říká, čeští turisté tam svým chováním dělají spoustu průšvihů, kvůli kterým nakonec musí medvěda i zastřelit. „Je to důsledek neprofesionality,“ komentuje to Josef Elster.

Co je na práci zajímavé?

Hlavní budova nové vědecké stanice na Špicberkách byla otevřena v roce 2014. O rok později i ta terénní. „Od letošního roku infrastrukturu začínáme využívat. Zjistíme, kde jsou slabá místa. Letošní sezóna bude prubířská.“ Stanici tvoří přestavěný větší rodinný dům pro 20 lidí. Dílna a sklad jsou v kontejnerech.

Co je na jeho práci nejzajímavější? „Cestování je únavné. Ale stále mě fascinuje příroda a problémy, které by se měly studovat. Pořád mám v zápisníku několik témat na vědecké projekty. Ta lokalita, kde pracuju, mi přináší pořád nové a nové nápady.“

Josef Elster

Kam jezdí na dovolenou? Viděl polární noc? Vyrazil s ním někdy na expedici někdo z rodiny? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio