Největší problém jsou skleníkové plyny. Ruku v ruce s tím jde globální oteplování, říká Michal Žák

11. leden 2019

Jaký byl minulý rok pro meteorologa a klimatologa Michala Žáka? Co lze očekávat letos nebo v příštím desetiletí? A bude stále tepleji?

O tom, že se klima mění, už dnes nikdo nepochybuje. „Měnilo se vždy, problém je, že ta současná koreluje s tím, jak se chová lidstvo. Největším problémem jsou skleníkové plyny. Ruku v ruce s tím jde globální oteplování. Touhle problematikou se musíme zabývat.“

Michal Žák a Stanislava Lekešová

Loňský rok se stal nejteplejším v historii měření pražského Klementina, tedy od roku 1775. Jak vysvětlil Michal Žák v rozhovoru se Stáňou Lekešovou, nejednalo se o nějaký jednorázový teplotní rekord, ale o to, že po většinu roku bylo teplo. „Nebyl zaznamenán rok teplejší, než 2018!“

Sucho se v příštích dekádách bude s největší pravděpodobností prohlubovat a bude častější. „Musíme si uvědomit, že ten velmi suchý rok 2018 může být v polovině tohoto století pravidlem a je na místě uvažovat o nějakých opatřeních, aby se zmírnily dopady sucha. Opravdu to není nic, co by se týkalo příštích generací, ale musíme to dělat my už teď,“ varuje.

Jak probíhá natáčení v televizi? Co je tepelný ostrov města? Pomáhá k ochlazení měst zeleň? Jak se ochránit před horkem? Jaké jsou cesty k pozitivnímu ovlivnění klimatu?   

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.