Pozor na čištění a krátký kabel, ukázal test topinkovačů časopisu dTest

Topinky, topinkovač, toastový chleba, snídaně
Topinky, topinkovač, toastový chleba, snídaně

Redakce časopisu dTest podrobila zkoušce 17 modelů topinkovačů. Ve všech je možné opéct dva až čtyři plátky chleba, poradí si i se zmraženým chlebem a všechny jsou vybavené funkcí stop. Podle čeho tedy vybírat?

Topinka nebo toast?

Na rozdíl od české představy topinky připravené na oleji a podávané s česnekem umí topinkovače připravit nasucho opečený toastový chleba. Pod označením toast si ale mnoho Čechů představí zapečený sendvič plněný třeba šunkou, sýrem a kečupem. K jeho přípravě se ovšem používá takzvaný sendvičovač.

Kromě základní schopnosti opéct topinku nabízejí některé z přístrojů, většinou ty dražší modely, i doplňkové funkce – opéct chleba jenom z jedné strany, upéct lívanec, nahřát vafli, případně rozpéct starší pečivo na ohřívacím roštu. Několik umožňuje i přípravu plnohodnotného sendviče, když připravený toastový chleba s náplní vložíte do speciální drátěné formy a tu zasunete do širokého opékacího otvoru.

Na co si dát pozor?

Topinky, topinkovač, toastový chleba, snídaně

Během testování v laboratoři se hodnotitelé zaměřili především na funkčnost, kvalitu zpracování a bezpečnost. Jako relativně složitá se ukázala otázka čištění topinkovačů. „Téměř všechny spotřebiče na sobě mají záhyby, zákruty a místečka, kam se dá těžko dostat. V tomto ohledu nedopadl skoro žádný dobře,‟ konstatuje redaktorka dTestu Lucie Pechmanová.

Záludnost u topinkovačů spočívá především v délce kabelu, který je často krátký. Je proto potřeba dopředu přemýšlet nad tím, kam spotřebič zapojím,‟ upozorňuje.

Výsledky testu

Vítězem testu je topinkovač Philips HD 2628/20, těsně za ním se umístil topinkovač Graef TO 62 a třetí příčku obsadil topinkovač Sencor STS 5050SS, který redakce dTestu kvůli dobrému poměru ceny a kvality doporučuje jako takzvaný výhodný nákup.

V testu naopak zcela propadl topinkovač Tefal TT 130130, který chleba opakovaně spálil do černa.

Spustit audio

Související