Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal. Osudové ženy: Magda Lokvencová-Husáková
Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov.
„Nemusíme se o ní bát říct, že byla emancipovanou a ráznou ženou, která vždy dobře věděla, co a proč chce. Své sny dokázala přetavit v režijní práci, kdy vždy dávala jasné pokyny,“ říká teatrolog Petr Christov. Osudově ale také vstoupila do života jednoho z nejmocnějších mužů doby.
Podle pamětníků to bylo hodně nezvyklé, ale i když byli rozvedení, Gustáv Husák prý po její smrti opravdu truchlil. Projevoval smutek, emoce, a snad i plakal. „Bezesporu to byla neobyčejná žena. Inteligentní, přirozeně důvtipná a elegantní. Ti, kteří ji znali, o ní mluvili s úctou a respektem. Vlastně k ní vzhlíželi,“ dodává Christov.
Přesvědčená komunistka?
Magda Lokvencová se narodila v roce 1916 v Pacově na Pelhřimovsku, ale většinu života prožila na Slovensku. Byla to žena velmi půvabná, ale taky ctižádostivá, ambiciózní a houževnatá. Svůj život spojila se slovenským divadlem jako herečka a pak i režisérka, přitom ale vystudovala práva.
Rodina Lokvenců patřila k české inteligenci, která odešla pracovat na Slovensko. Magdin otec patřil k obdivovatelům prezidenta T. G. Masaryka. Dceru ale „zasáhla“ idea socialismu a komunismu. „Nepustilo“ ji to ani v 50. letech, kdy na vlastní oči sledovala nejeden vykonstruovaný politický proces.
Manželka politického vězně
Asi i proto se zamilovala do levicově orientovaného i myslícího Gustáva. Manželství trvalo několik let a narodili se jim i dva synové. „Dnes ale těžko hodnotit, jestli to bylo manželství šťastné, nebo ne.“ Zvlášť pak po únorovém převratu v roce 1948.
Už tehdy totiž začala stoupat manželova politická hvězda. Čekala ho závratná politická kariéra, přestože ho tehdy odsoudili na doživotí a stal se politickým vězněm. Ona byla tehdy za trest vyhozena z divadla a i s dětmi musela opustit byt.
Rozvod a náhlá smrt
Tehdy už ale milovala jiného – slovenského herce Ctibora Filčíka. Rozvedla se, až když dostal Husák prezidentskou amnestii (1960). Ještě před rozvodem se jí ale podařilo vrátit do vysněného divadla. Začala režírovat, psát hry a hrát ve filmu (Jánošík, Vlčie diery).
Pak ji začalo trápit zdraví. Lékaři dokonce konstatovali, že „u ní začalo předčasné stárnutí celého organismu“. Nebylo jí ani 50 let, když náhle v roce 1966 zemřela. Až do konce života prý nepřestala snít. Třeba o tom, jaké by to někdy mohlo být…
Související
-
Riskovala úplně všechno. Osudové ženy: Charlotta Garrigue-Masaryková
Nejdříve za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života.
-
Stala se módní ikonou a vzorem pro všechny první dámy. Osudové ženy: Hana Benešová
Svůj život neprožila ve stínu manžela, přestože byla jeho celoživotní oporou a spolupracovnicí. Hana Benešová definovala pojem první dámy Československa.
-
Obstála v nuzných podmínkách, na útěku i jako první dáma. Osudové ženy: Irena Svobodová
Její zásada byla, že si musí vždy umět poradit. Žila na Podkarpatské Rusi. Za protektorátu se zapojila do odboje. A se ctí obstála i v úřadu první dámy prezidenta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.