Piva velkých pivovarů podala v testu „nadstandardní výkon“
Spotřebitelský časopis dTest otestoval 26 vzorků světlých piv velkých pivovarů. Piva obstála velmi dobře. Ale jejich testování není taková výhra, jak si lidé představují.
„Piva se totiž testují mírně teplá, aby se v nich rozvinuly nežádoucí vůně a vady. Hodnotitelé u každého vzorku sledovali 12 parametrů, patřila mezi ně například i intenzita obilné vůně. Museli je oznámkovat, a na závěr ještě sepsat zprávu. Komise pracovala dva dny. Pivo zapíjeli vodou a zajídali bílým pečivem,“ přiblížil testování redaktor Jan Maryška z časopisu dTest. Vybrat vzorky byl složitý úkol. Český pivní trh je bohatý. Velkých pivovarů je tu přes padesát.
Pesticid glyfosát se nenašel v žádném pivu
Hodnotitelé hledali v pivu hlavně nežádoucí jedy produkované plísněmi a pesticid glyfosát. „Piva nás mile překvapila. Glyfosáty jsme nenašli v žádném. Plísně možná díky teplému a suchému počasí nerostou, a tím pádem ani neškodí. Našli jsme jen pár vzorků, které měly mykotoxiny, ale v tak malém množství, že by to nikoho neohrozilo.“
Zkoušky také ukázaly, že obsah alkoholu uvedený na etiketě, skutečně „sedí“. V případech, kdy se údaj lišil s realitou, tak se rozdíl vešel do povolené půlprocentní odchylky.
Výsledek testu:
O první místo se dělí trojice značek:
Březňák, ležák ze staré školy
Holba Šerák
Plzeňský prazdroj
Devět vzorků z 26 dostalo velmi dobrou známku, což je nadstandardní výkon.
Co se týče senzorických testů, nejvíc na komisi zapůsobil Staropramen exportní ležák, o bod za ním Holba Šerák. A které pivo podle hodnotitelů zklamalo? Ježek 11, které mělo vady při senzorickém hodnocení, mimo jiné například zoxidovanou chuť, a skončilo na posledním místě.
Související
-
Češi jsou jako sládkové vynikající, chválí své kolegy držitel medaile za pivo
V roce 2000 vyhrál Ladislav Veselý v Japonsku bronzovou medaili v soutěži minipivovarů. „Možná je to jediná medaile v Čechách,“ říká skromně.
-
V pivu z plechovky na hliník nenarazíte, zjistil nezávislý test pořadu A DOST!
V pořadu A DOST! piva testují pravidelně. Tentokrát se zaměřili na piva v plechovkách a zajímalo je hlavně to, jestli neobsahují nebezpečné nebo zdraví škodlivé látky.
-
Dějiny kuchyně: Na prvorepublikovém slavnostním menu nesmělo chybět pravé české pivo
Útulné náměstí Palackého přeplněné hodnostáři a učenci z celého světa, členů nejrůznějších spolků a velkých korporací. Přesně tak to podle deníku Národní politika v...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.