Češi jsou jako sládkové vynikající, chválí své kolegy držitel medaile za pivo
V roce 2000 vyhrál Ladislav Veselý v Japonsku bronzovou medaili v soutěži minipivovarů. „Možná je to jediná medaile v Čechách,“ říká skromně.
Sládek Ladislav Veselý vařil pivo po celém světě. „Když jsem vařil v Japonsku, tak jsem si nechal dovážet suroviny z Čech. Žena dostala za úkol sehnat kvasnice ve Výzkumném ústavu pivovarském, pak šla na letiště, dala je pilotovi, ten je strčil do lednice a v Kagošimě jsem si je na letišti vyzvednul a mohl jsem pracovat. Dneska už by to nešlo“, prozrazuje Tereze Kostkové v Blízkých setkáních.
Čeští sládci jsou ve světě velmi žádaní
„Lidí, kteří pracují venku je hodně a jsou uznávaní. Myslím, že Češi jsou jako sládkové vynikající. Mám několik známých a kamarádů, kteří jsou ve světě. Nejzajímavější byl můj spolužák, který byl nejdřív v Brazílii, potom jsem ho našel u jednoho sběratele na etiketě, kde bylo FRANK MRAZEK. Byla tam mailová adresa do Zimbabwe, tak jsem tam napsal a byl to on, měl tam pivovar. Dnes už je na Mauritiu“, vypráví Ladislav Veselý.
Jaké nejzajímavější pivo uvařil? Chutnal jemu osobně jeho červený valentýnský speciál? Má nějaký nesplněný sen?
Související
-
Odborníci: Pivo je zdravé. Ale jen když ho pijete střídmě. Co to přesně znamená?
Je pití piva zdravé? Co to je „pivo z granulí“ a bylo dřív lepší? O všem, co vás na pivu zajímá, s Tomášem Brányikem z Ústavu biotechnologie VŠCHT Praha.
-
Pilsner Urquell: Pivo, které vzniklo náhodou, inspirovalo celý svět
Za vznikem legendárního moku stojí několik nepovedených várek a bavorský sládek, který možná udělal chybu. Václav II. udělil plzeňským měšťanům právo várečné roku 1295.
-
Pivo už dneska není jako dřív. Jeho chuť se změnila
Za posledních 20 let se změnilo tlakování, kvalita chmele i způsob kvašení. Bylo to k lepšímu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.