Pivo už dneska není jako dřív. Jeho chuť se změnila
Za posledních 20 let se změnilo tlakování, kvalita chmele i způsob kvašení. Bylo to k lepšímu?
Ve středověku pivo vypadalo jako polévka a taky se vlastně bralo jako náhražka plnohodnotného jídla. Možná z té doby nám zůstalo oblíbené rčení: „Hlad je převlečená žízeň.“ Jak se ale pivo změnilo za posledních 20 let?
„Změnila se trvanlivost. Je více stabilní. A z hlediska chuti si myslím, že pivo je dneska ještě lepší, než bylo dřív,“ říká profesor Pavel Dostálek z Ústavu biotechnologie Vysoké školy chemicko-technologické Praha. Je to kvalitou chmele?
Čím a proč se tlakuje při čepu?
„Byly jisté etapy, kdy se preferovalo používání extraktu. Vycházelo se z mylného předpokladu, že pivo bude stabilnější. Dneska se daleko víc používá i plná dávka chmele,“ vysvětluje. Zásadní vliv na chuť piva má oxid uhličitý. Hlavně na tzv. říz piva.
„Při čepu se tlakuje vzduchem (pak ale musí být vyčepováno rychle, protože se oxiduje) nebo oxidem uhličitým (pak ale dochází k přesycování, a když je ještě přechlazené, nekonzumuje se dobře) anebo směsí oxidu uhličitého a dusíku (a pak není přesycené).“
Ovocná piva jsou zdravější než limonáda
Co všechno kromě piva obsahují ovocná piva? „Jsou v nich limonády, ovocné šťávy, případně je to zředěno sodovkou na požadované množství alkoholu,“ vysvětluje Dostálek. V těchhle nápojích na bázi piva je tedy to, co v normálních limonádách: cukry, přírodní barviva, umělá sladidla, ale i vitaminy.
Dia pivo neexistuje
Výraz dia pivo se nesmí používat, protože je matoucí. Jedná se o hluboce prokvašené pivo, kde je obsah cukru (sacharidů) velice nízký. „Ale je tam alkohol. A pokud vím, diabetici by alkohol neměli. V nealko pivech je zase cukr. Takže s konzumací bych byl velice opatrný.“
„Téměř vždy obsahují méně cukru než normální limonády. Až o polovinu… Jde vlastně o přírodní výrobek. Na jeho výrobu se použije sladina, která se v pivovaru vaří s chmelem. Leckdy je zdraví prospěšnější než leckterá limonáda.“ Rozhodně to ale neznamená, že by pivo (ať alko, nealko nebo ovo) bylo vhodné pro diabetiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.