Pavel Rychetský: Masmédiím se povedlo rozšířit strach. Je logické, že se všichni podvolili. Občan se navíc nemohl bránit
Ústavní soud dostal v době mimořádného stavu přes 60 podnětů na zrušení některých koronavirových opatření. Všechny byly odmítnuty. Proč?
„Díky masmédiím se podařilo rozšířit ve společnosti strach. Bylo to logické,“ hodnotí uplynulé mimořádné období předseda Ústavního soudu ČR Petr Rychetský. „Nejde se divit, že jsme se všichni podrobili a přijali omezení za naprosto nezbytná.“
„I přes jistou chaotičnost, kdy jedno krizové opatření střídalo druhé.“ Sám Rychetský mluví v pořadu Jak to vidí... o dobrovolném „domácím vězení“, ve kterém se ocitl. „Je ale logické, že míra ochoty lidí v naší zemi podrobit se omezením nemohla mít dlouhého trvání.“
Občan nemá šanci se bránit
„Na Ústavní soud České republiky v době mimořádného stavu padlo více než 60 různých návrhů, které žádaly přezkum a zrušení některých krizových opatření,“ popisuje host Zity Senkové. „Museli jsme všechno poodmítat, na což nejsme pyšní.“
Čtěte také
„Náš ústavní pořádek ani zákon o ústavním soudu totiž pro tato řízení nestanovil speciální proceduru. Nestanovil ani, kdo a kdy vůbec má nárok takové řízení před ústavním soudem zahájit,“ vysvětluje Rychetský na Dvojce.
„Jednotlivá krizová opatření byla navíc vydávána, měněna a rušena v takovém tempu, že dřív, než se tím ústavní soud mohl zabývat, už pozbývala platnost a účinnost. Už zase platilo nějaké jiné.“
O nouzovém stavu by měl rozhodnout i Ústavní soud
Rychetský sám napříště navrhuje model, ve kterém by vyhlášení nouzového stavu musel kromě parlamentu potvrdit i právě ústavní soud „jako nepochybně jediná zcela nezávislá instituce“.
„Současně by se pro občany, jejichž svobody jsou omezeny, měla zakotvit zjednodušená cesta k obraně. Dneska se prakticky nemají šanci bránit. Nemají právo napadnout obecné krizové opatření, dokud neprokážou, že v jejich konkrétní životní situaci došlo k zásahu do jejich lidského práva nebo svobody.“
„Právníci tomu říkají akcio popularis. Mimořádná situace by mohla a měla umožnit i mimořádně otevřenější přístup každého občana k ochraně, kterou mu nemůže nikdo jiný než ústavní soud poskytnout.“
Další témata rozhovoru: opatření vlády v době koronaviru; nepokoje v USA.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Pavel Rychetský – 23. června 2020
Hostem byl předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.
-
Cyril Höschl: Karanténa připomíná brutální model normalizace. Vlna solidarity brzy pomine
„Adaptace má dvě strany. Na jedné pomáhá přežít a zachovává vnitřní integritu. Na té druhé je ochota žít v totalitním systému, který to za nás vyřídí,“ míní psychiatr.
-
Tomáš Zima: Koronavirus nevymýtíme. Nemůžeme žít v oplexisklovaném Česku. Kdy vláda uvolní pravidla?
Jako lékař se setkává s nemocnými novým typem koronaviru. Sen o vymýcení nemoci COVID-19 srovnává s vymýcením pravých neštovic v 80. letech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.